Sodnica Barbara Črešnar Debeljak te dni na ljubljanskem okrožnem sodišču opravlja predobravnavne naroke za skupino 21 obtožencev, ki naj bi bili vpleteni v tihotapljenje velikih količin cigaret. Med njimi se je znašel tudi 52-letni Ljubljančan Ljubomir Mirič, takrat zaposlen na ljubljanskem carinskem uradu in član komisije za uničenje tihotapskega blaga. Komisija bi morala jeseni 2009 poskrbeti za uničenje skoraj 1,8 milijona cigaret, ki so jih zasegli tihotapcem v notranjosti države ali na mejnih prehodih. A se je izkazalo, da se to ni zgodilo.

»Celih« je namreč ostalo skoraj 1,3 milijona cigaret znamke Mond Virginia Blend, vrednih vsaj 141.800 evrov. Za to naj bi bil po trditvah specializiranega tožilstva poskrbel Mirič, ki naj bi lažno izpolnil zapisnik o uničenem blagu, nato pa vroče blago skrivoma prodal naprej dvema skupinama tihotapcev, vsaki približno polovico. Koliko naj bi s tem zaslužil, ni jasno. Je pa jasno, da mu, če ga bodo spoznali za krivega, grozi kazen od tri do petnajst let zapora.

V komisiji so mu zaupali

Preiskovalci so se v letih 2009 in 2010 zavzeto ukvarjali z razkrivanjem verige tihotapcev cigaret iz držav nekdanje Jugoslavije na carinsko območje Evropske unije. Še pred koncem preiskave so opravili več zasegov cigaret in jih predali carini v uničenje. Iz zapisnika njihove tričlanske komisije je bilo razvidno, da so jih tudi zares uničili. A je že med kriminalistično preiskavo, v kateri so si pomagali tudi s prikritimi preiskovalnimi ukrepi, prišlo na dan, da se je del cigaret pojavil na črnem trgu in da naj bi to zakrivil Mirič. Kot je po koncu preiskave razkrila policija, naj bi bil edini pooblaščeni za vodenje skladišča in tudi edini, ki je imel ključe; svoje delo naj bi opravljal samostojno, v komisiji pa so mu zaupali.

Kot je navedeno v obtožnici, naj bi najmanj 600.000 cigaret, vrednih 66.000 evrov, prodal Franciju Bernotu. Ta naj bi jih v Mariboru najmanj 500.000 predal Ahmetu Mehmetiju in njegovima sinovoma, toda še preden so dosegli končne kupce, so cigarete zasegli cariniki. Mehmetijeve naj bi sicer s cigaretami zalagala Ranko Bilbija z bivališčema v Srbiji in Avstriji ter Ivan Radosavljević iz Beograda; iz Hrvaške naj bi jih skrivoma prepeljali za najmanj 52.800 evrov in se pri tem izognili plačilu dajatev v višini 42 tisočakov. Mehmetijevi naj bi jih nato predali voznikoma, ki sta jih odpeljala na Dunaj. Mimogrede, bosanski varnostni organi so našim sporočili, da naj bi imel Bilbija v Bosni tovarno cigaret – del proizvodnje naj bi bil zakonit, del pa ne.

Skrite v vlakovnih kompozicijah

Mirič naj bi drugo (dobro) polovico blaga prodal združbi, povezani z Miladinom Šebekom iz Ljubljane. Ta je sicer cigarete dobival iz BiH in Črne gore, priskrbeli naj bi mu jih Remzija Vitlić in Izet Dizdarević iz Ljubljane ter še ena neznana oseba. Zanimale so jih različne znamke, predvsem West, Liggett Ducat, Boss, Paramound in Marlboro, v našo državo pa so cigarete med drugim prihajale v skritih prostorih vlakovnih kompozicij. Šlo naj bi za najmanj 2,2 milijona cigaret, vrednih okoli 247.000 evrov. Če bi šlo vse po predpisih, bi dajatve za tolikšno količino znašale več kot 200.000 evrov.

Obtožnica pa zajema še eno skupino tihotapcev, lahko bi jo imenovali primorska, saj so v njej pomembno vlogo igrali člani z območja Knežaka. Tudi v tem primeru naj bi bil vpleten Bilbija, ki naj bi poskrbel, da je k nam mimo carine prišlo za najmanj 351.900 evrov cigaret znamke Mond Virginia Blend – dajatve bi znašale okoli 286.000 evrov. V Sloveniji naj bi jih prevzeli Kristjan in Franc Zadel ter Erik Zadelj. Medtem ko se je Bilbija dogovarjal s potencialnimi kupci, so blago hranili v Ljubljani. Del cigaret v vrednosti okoli 276 tisočakov je po podatkih tožilstva končal v Nemčiji, preostale pa je zasegla naša carinska uprava.