Slovenija bo danes na zasedanju trgovinskih ministrov EU glasovala za podpis prostotrgovinskega sporazuma CETA, ki v civilni družbi po Evropi poraja dvome o zagotavljanju prehrambnih, okoljskih in varnostnih standardov. Pred tem je včeraj v državnem zboru tako na skupnih sejah odborov za evropske zadeve in gospodarstvo ter na poslanskih vprašanjih premierju Miru Cerarju potekala burna razprava o sporazumu. Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek in premier Cerar sta pojasnjevala, da je Slovenija v pogajanjih pri sprejemanju interpretativne izjave sporazuma dosegla številne varovalke.

Obstoječi standardi pri hrani bodo še veljali

Cerar je v odgovoru na poslansko vprašanje Mateja T. Vatovca (ZL) zavrnil očitke, da se sporazum potrjuje z danes na jutri. Po Cerarjevih besedah je bilo časa za javno razpravo dovolj. Sloveniji je uspelo z drugimi državami članicami doseči, da bo sporazum mešane narave in ga bodo torej morali ratificirati vsi parlamenti držav članic. Prav tako je Slovenija dosegla, da se v skupno izjavo vnese poglavje o vodi, ki pogodbenicam zagotavlja, da lahko same odločajo, kako varovati vodne vire. Sporazum bo v določenih delih začel veljati, še preden bodo sklenjene vse ratifikacije. Tudi glede standardov varne hrane, še enega pomisleka civilne družbe, je Cerar zagotovil, da bodo obstoječi standardi v Sloveniji še veljali in bodo vsi uvoženi proizvodi morali izpolnjevati zahteve domače zakonodaje.

Slovenija si kot uspeh šteje tudi to, da bo iz te začasne rabe izvzet v mnogih krogih sporen način reševanja investicijskih sporov pred posebnimi arbitražnimi sodišči (ICS), ki bodo delovala zunaj nacionalnih pravnih redov. »Ta način reševanja sporov bo začel veljati šele po nacionalnih ratifikacijah. Če se bo državni zbor odločil, da ga uveljavi (ICS, op. p.), ga bo. Če ne, bo sporazum veljal brez njega in bo varstvo zagotovljeno pred nacionalnimi, v našem primeru pred slovenskimi sodišči,« je pojasnil premier Cerar. Predsednik državnega zbora Milan Brglez (SMC) je pred tem na seji parlamentarnih odborov pojasnil, da bo za ratifikacijo CETA in s tem spornega mehanizma ICS v državnem zboru verjetno potrebna dvotretjinska večina, ki pa ni lahko dosegljiva. Zavrnil je tudi pomisleke Združene levice in nekaterih civilnodružbenih organizacij, da je interpretativna izjava nezavezujoča.

Brglez in Združena levica izmenjala očitke

Breda Kutin iz Zveze potrošnikov Slovenije, Andrej Gnezda iz Umanotere in Nina Štros iz Greenpeaca so sicer poslancem pred tem predstavljali svoje pomisleke o potrjevanju CETA. Kutinova je pojasnila, da ne nasprotuje prostotrgovinskim sporazumom. Vendar bi si morali za temeljito preučitev vsebine sporazuma vzeti več časa in ugotoviti, ali je ta v nasprotju z evropskim pravnim redom. Tudi Štrosova se je zavzela za več časa za preučitev sporazuma, saj bi tudi tako dosegli večjo kohezivnost v družbi in izboljšali participativno demokracijo.

Seja odborov je bila sicer na zahtevo ZL kmalu po začetku zaprta za javnost, saj so poslanci prejeli slovenski prevod minuli petek dogovorjene interpretativne izjave CETA, ki še vedno nosi oznako tajnosti. Pozneje je bila seja odborov zaradi začetka seje državnega zbora tudi prekinjena. »Dovolj imam nagajanja Združene levice v tem parlamentu glede CETA. Zahtevali so zaprtje seje odbora in zavlačujejo na vsak način, da preprosto ne bi sprejeli tistega, kar menim, da v tem trenutku moramo,« je opozicijsko stranko okaral Brglez. Njihovo delovanje meji na otroški vrtec, je ocenil predsednik državnega zbora in si s tem prislužil še en očitek Vatovca, da bi moral sam v šolo demokracije. Poslanec ZL je ta očitek argumentiral z včeraj objavljeno javnomnenjsko raziskavo Dnevnika, po kateri 60 odstotkov anketirancev nasprotuje sporazumoma CETA in TTIP.

Parlamentarna odbora sta pozno zvečer vendarle podprla slovenski pristanek za sklenitev sporazuma CETA.