Potem ko stečajnemu upravitelju Ervinu Novaku še do pred nekaj dnevi nikakor ni uspelo najti poslovneža Romana Horvata, širši javnosti znanega kot življenjskega sopotnika Simone Dimic, nekdanje vodje kabineta premierja Boruta Pahorja, je jasno, da je bil pretekli petek skupaj z direktorjem in lastnikom Skupine Riko Janezom Škrabcem v beloruski prestolnici Minsk. O tem priča tudi včeraj objavljena fotografija na Rikovi strani na facebooku, na kateri je skupaj s Škrabcem. V postopku osebnega stečaja Romana Horvata so upniki skupno prijavili za okoli 1,6 milijona evrov terjatev, od katerih jih je za več kot milijon evrov pogojnih. Ali ve, da je bil Horvat v Minsku, in ali mu ga je te dni le uspelo izslediti, smo želeli vprašati stečajnega upravitelja Ervina Novaka, vendar nam ga ni uspelo dobiti.

Zaslovel kot lastnik turistične agencije

Kaj je Horvat počel v Minsku, ki je v osebnem stečaju na zahtevo Factor banke, smo želeli vprašati Škrabca in Horvata, vendar sta bila za komentar nedosegljiva. Po neuradnih informacijah pa naj bi si ogledoval mesto kot možno turistično destinacijo. Horvat se namreč že vrsto let ukvarja z organizacijo turističnih potovanj. V Riku pa so povedali, da je v Minsku na uglednem festivalu s predstavo Macbeth gostovala SNG Drama, ki so si jo ogledali tudi številni gostje iz Slovenije. Ti so Minsk in predstavo obiskali v lastni režiji, med njimi pa je bil očitno tudi Horvat. Ker je Škrabec častni konzul Belorusije, je bil Riko pokrovitelj gostovanja SNG Drama.

Horvat je sicer zaslovel kot lastnik kasneje propadle turistične agencije Escape. Ta je v javnosti postala znana, potem ko so v kabinetu predsednika vlade leta 2009 kupili za 17.500 evrov letalskih vozovnic. Rast Escapa je bolj ali manj sovpadala s prihodom Dimičeve na politično prizorišče. Medtem ko je družba leta 2007 dosegla 62.000 evrov prihodkov od prodaje, jih je leta 2008 ustvarila slabih 1,5 milijona evrov, leta 2009 pa več kot dva milijona evrov. Prve težave Escapa so bile v bilancah vidne leta 2012, ko je družba ob dveh milijonih evrov prihodkov ustvarila 141.000 evrov izgube, negativni kapital pa je znašal 45.000 evrov. Ker je izvršitelj sredi leta 2013 ugotovil, da je Escape na registriranem naslovu neznan, je ljubljansko okrožno sodišče začelo postopek izbrisa iz sodnega registra brez likvidacije in ga v istem letu zaključilo.

Sojenje zaradi gradnje hiše

V letu 2013 naj bi Horvat številne svoje posle preusmeril na turistično agencijo I.Fly v lasti družbe KT Technology. Njen lastnik Miograd Golubović nam je takrat pojasnil, da v Sloveniji že od leta 1999 zastopa letalske prevoznike, kasneje pa je ustanovil turistično agencijo, v okviru katere sodeluje s Horvatom. Medtem ko je v letih od 2004 do 2011 KT Technology skupno dosegel le okoli 70.000 evrov prihodkov od prodaje, jih je leta 2012 pridelal 807.000. V letu 2013, ko je Nogometna zveza Slovenije prekinila desetletno ekskluzivno sodelovanje s Kompasom in začela poslovati z agencijo I.Fly, pa so so prihodki KT Technology zvišali na 4,4 milijona evrov, čez leto dni so še vedno presegali štiri milijone evrov, dokler se lani niso znižali na 2,5 milijona evrov.

Zaradi obnove hiše Simone Dimic in Romana Horvata leta 2009, domnevno so jo obnavljali Vegradovi delavci, se je na ljubljanskem okrožnem sodišču proti slednjemu lani začelo sojenje. Na zatožno klop se je Horvat usedel skupaj z nekdanjo glavno direktorico Vegrada Hildo Tovšak in bivšim izvršnim direktorjem propadlega velenjskega gradbinca Matejem Košičem. Medtem ko sta Tovšakova in Košič obtožena storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja, tožilstvo Horvata bremeni napeljevanja k temu kaznivemu dejanju. Pri tem tožilstvo vsem trem očita oškodovanje Vegrada v višini 96.000 evrov.