Vladajoča demokratična stranka socialistov (DPS) premierja Mila Đukanovića je na nedeljskih parlamentarnih volitvah pričakovano osvojila večino glasov, razdeljena opozicija pa vendarle upa, da ji bo spodnesla tla pod nogami. DPS mora za sestavo vlade k osvojenim 35 poslanskim sedežem pridobiti še najmanj šest poslancev v 81-članskem parlamentu, pri čemer pa ostaja odprto vprašanje, ali lahko računa na četverico iz bivše koalicijske socialdemokratske stranke, medtem ko se zanaša na drugo četverico iz manjšinskih strank. Prav te nagovarja tudi opozicija, ki je v okviru demokratske fronte in velike koalicije, poimenovane Ključ, osvojila 27 mandatov in se s sredinsko demokratično Črno goro povsem izenačila z DPS.

Đukanoviču negotov rezultat volitev za DPS ni preprečil, da ne bi včeraj razglasil gladke zmage svoje stranke in napovedal, da bodo v zelo kratkem času oblikovali vlado s tradicionalnimi partnerji, ki mu zagotavljajo 42 poslanskih glasov. »V naslednjih nekaj mesecih bomo ratificirali pristopni protokol k zvezi Nato in pospešili pogajanja z Evropsko unijo, ki jih bomo po našem prepričanju končali pred koncem novega mandata.« je ob zahvali volilcem na povolilnem zborovanju v Podgorici dejal dosedanji in verjetno novi premier.

Opozicija se prešteva

Vodja koalicije Ključ Miodrag Lekić se z njim ni strinjal. Prepričan je, da je DSP poražen in da bodo o novi vladi odločili manjšinci iz vrst albanske, hrvaške in bosanske stranke. Kam se bo obrnila socialdemokratska stranka, ki je po dobrih 17 letih koalicije lani zapustila vladajočo DSP, ni jasno, njen volilni izkupiček pa je bil proti pričakovanjem dokaj skromen, saj ima v novem parlamentarnem sklicu le štiri poslance. Njen predsednik Ranko Krivokapić je dejal, da se bodo o sodelovanju najprej pogovarjali z opozicijskimi demokrati in Ključem ter manjšinami, da pa koalicije z relativno zmagovalko volitev ne nameravajo izključiti.

Volitve niso minile brez številnih nepravilnosti na posameznih voliščih. Mreža za afirmacijo nevladnega sektorja (MANS) je v nedeljo podala kar 117 kazenskih prijav, največ zaradi kršenja svobodnega glasovanja, črnogorsko tožilstvo pa je ob zaključku glasovanja poročalo o več kot 70 prijavah zaradi kršitev volilne pravice. Še naprej pa je odmevala aretacija dvajseterice srbskih državljanov, ki naj bi pripravljali povolilne incidente in celo načrtovali zajetje premierja Đukanovića. V zvezi s tem se je včeraj oglasil srbski premier Aleksandar Vučić, ki aretacije v nedeljo zaradi nevmešavanja v črnogorske volitve ni želel komentirati. Dejal je, da bi želel slišati, da aretacija ni bila izpeljana zgolj na temelju prijave albanskega poveljnika policije, glede obtoženega Bratislava Dikića pa dejal, da ta sicer vsakodnevno izreka nasprotovanje srbski vladi, da pa ni zasledil nobenih podatkov o njegovih načrtih terorističnih dejanj. de