Dvaindvajsetletnega Džabarja Al Bakra, ki ga je policija sumila načrtovanja terorističnega napada na eno od berlinskih letališč, so našli mrtvega v njegovi priporniški celici v zaporu v Leipzigu. Po doslej znanih podatkih se je obesil s kratko majico na rešetkah celice nekaj pred 20. uro v sredo zvečer. Njegov odvetnik Alexander Hübner je dejal, da je bilo kaj takega pričakovati. V Nemčiji si zdaj postavljajo vprašanja, kdo je odgovoren za to, saškega pravosodnega ministra Sebastiana Gemkowa pa številni že pozivajo k odstopu.

Kako se je tragični dogodek pripetil, še ni znano. Al Bakrov odvetnik Hübner je v izjavi za nemški časnik Focus dejal, da ne bo kazal s prstom, dokler ne bo seznanjen z vsemi okoliščinami. Osebje v zaporu je sicer bilo seznanjeno, da pri Al Bakru obstaja nevarnost samomora in po Hübnerjevih besedah naj bi bil osumljenec pod stalnim nadzorom. Vsaj tako naj bi mu zagotavljajo vodstvo zapora. Al Bakr naj bi vse od nedeljskega priprtja zavračal hrano in pijačo, razbil je tudi luči v celici in razdejal vtičnice.

Izgubili pomemben vir informacij

Saški pravosodni minister Gemkow, ki je dogodek označil za tragedijo, ki se ne bi smela zgoditi, na drugi strani poudarja, da pri Al Bakru niso zaznali akutne nevarnosti samomora. Psihologi naj bi sprva odredili 15-minutni, kasneje pa 30-minutni nadzor. Vodstvo zapora se tudi ni odločilo, da bi ga prestavili v posebej varovano sobo. Na včerajšnji novinarski konferenci je Gemkow dejal še, da za dogodek prevzema politično odgovornost, da pa razlogov za odstop ne vidi.

Pojasnila pričakuje ne le odvetnik, ampak tudi notranji minister Thomas de Maiziere. Od pristojnih v zaporu pričakuje hitre in podrobne odgovore, saj samomor glavnega osumljenca otežuje nadaljevanje preiskave primera. V stranki Zelenih zahtevajo neodvisno preiskavo, saj ne verjamejo, da bo saško pravosodje samo podalo realno oceno. Tragični dogodek so že označili za »fiasko saškega pravosodja«, ne le zato, ker bi morali samomor preprečiti, ampak tudi zato, ker so izgubili izjemno pomemben vir informacij.

Nemška javnost zdaj išče odgovore na številna vprašanja. Eno takšnih je tudi, ali so psihologi, ki so pregledali Al Bakra, imeli ustrezne izkušnje. Za zdaj vse kaže, da prisotni psihologi niso imeli izkušenj s teroristi, kar bi lahko bil pomemben dejavnik pri ocenjevanju 22-letnikovega psihološkega stanja. Tako so na eni strani ugotavljali, da se vede mirno, na drugi strani pa so potrdili, da je v celici razbijal luči in skušal razdreti vtičnice.

Al Bakr, sirski begunec, ki je v Nemčijo prišel lani in dobil tudi dovoljenje za začasno bivanje, je bil v priporu od nedelje. Policiji ga je predal drugi sirski begunec, h kateremu se je Al Bakr zatekel pred policijo, ki je v stanovanju v Chemnitzu, od koder je sprva pobegnil 22-letnik, odkrila 1,5 kilograma visoko eksplozivne in nestabilne snovi TATP, ki so jo uporabili tudi teroristi med zadnjimi napadi na Pariz in Bruselj. bah