Iz Francije še naprej prihajajo podatki, ki ne vzbujajo optimizma. V prvih devetih mesecih se je število na novo začetih preiskav proti teroristom povečalo za skoraj dvakrat, od avgusta se vsak drugi dan začne nova preiskava. Alain Bauer, ugledni strokovnjak za terorizem, trdi, da trenutno v Franciji poteka »350 preiskav proti teroristom, 300 oseb je v priporu, 560 jih še iščejo (večinoma gre za Francoze) v Siriji in Iraku.

Tajne službe, policija in preiskovalni sodniki imajo v zadnjih mesecih toliko dela, da ga težko opravijo. Pregorelost je toliko pogostejša, ker ne smejo delati napak in vedno je treba hiteti, saj je lahko že v nekaj dneh prepozno. Premier Manuel Valls je celo izjavil, da teroristične napade preprečujejo vsak dan (kar je najbrž pretirano). Ni enostavno, tudi zato ne, ker so v zadnjih mesecih vpleteni tudi ženske in mladoletniki, pogosto stari komaj 15 let.

Podatki z zavrženega računalnika

Tednik Canard Enchaîné piše, da so piloti Air France v več primerih s pomočjo alarma, sicer pravočasno pred vzletom, odkrili sabotaže na motorjih letal. Tajne službe so kmalu ugotovile, kdo med zaposlenimi v Air France jih je izvedel. A ta je medtem zbežal v Jemen. V zadnjih dveh letih so sicer na letališču Roissy odpustili 82 uslužbencev, ki skrbijo za varnost. Včasih je bilo dovolj, da zaposleni ni pozdravil kolegice. Zdaj je prišlo na dan tudi, da je v pripravah napada v Parizu 13. novembra 2015 sodelovalo kar 60 teroristov! To so preiskovalci odkrili v dokumentih računalnika, ki so ga našli marca na nekem smetišču v Bruslju. Napad, ki je zahteval 130 življenj, bi bil lahko še bolj smrtonosen. Dokumenti v računalniku namreč kažejo, da je obstajalo pet skupin, prve tri so napadle, za dve, ki potem nista napadli, pa se domneva, da naj bi bila njuna tarča pariška podzemna železnica in amsterdamsko letališče. Številni sodelavci napadov so še na begu.

Vsekakor gre v Franciji, ki je v Evropi najbolj na udaru, tako za povsem spontane napade izoliranih posameznikov kot za organizirane teroristične mreže, ki bi lahko izvedle velik pokol.

Islamska država ima tudi tajno službo Enmi, ki pripravlja teroristične napade v Evropi. Neki Nemec, ki je nekoč delal za Enmi, zdaj pa za zahodne obveščevalce, je povedal, da lahko Enmi samo v Franciji računa na dovolj rekrutov. Toda trenutno so največja nevarnost napadi posameznikov. Veliko pove dejstvo, da so teroristi odrasli v Franciji. Torej jih je proizvedla francoska družba, so posledica neuspešne integracije. Glavna naloga francoske vlade v boju proti terorizmu bi potemtakem morala biti zmanjšanje 50-odstotne brezposelnosti med mladimi v revnih predmestjih. Raziskave kažejo, da v Franciji tudi osnovna šola, kljub vsem prizadevanjem dosedanjih vlad, samo povečuje razlike, namesto da bi jih zmanjševala. Otroci iz nižjih socialnih slojev, zlasti iz revnih predmestij, dosegajo precej slabši učni uspeh kot otroci srednjega sloja. Poleg tega francoske oblasti precej težje kot na primer oblasti v ZDA pridobivajo obveščevalne podatke od muslimanov. Najbrž tudi zato, ker država s prepovedjo rut in burkinijev izvaja pritisk na muslimane.