Damir Črnčec, direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) v času vlade Janeza Janše, je zdaj zaposlen na obrambnem ministrstvu (Mors). Po njihovih podatkih »opravlja dela in naloge v izhodiščnem 44. plačnem razredu«, Liliana Brožič, zaposlena kot podsekretarka v oddelku za odnose z javnostmi, pa v izhodiščnem 41. plačnem razredu. To po veljavni plačilni listi javnega sektorja pomeni, da Črnčečeva plačna osnova znaša 2378,28 evra bruto, osnova Brožičeve pa 2.114,29 evra bruto.

Po trditvah naših virov z ministrstva oba dobita precej več, zaradi dodatkov pa sta umeščena v precej višji plačilni razred od osnovnega. Božičeva ob redni službi honorarno dela še kot prodekanka zasebne fakultete za državne in evropske študije v Kranju. Prav tako Črnčec, ki je bil nedavno izvoljen za njenega dekana. V generalštabu Slovenske vojske (SV) so informacije o višjih prejemkih potrdili: Črnčec je septembra zaslužil 3126 evrov bruto, Liliana Brožič pa je v istem obdobju bruto zaslužila 3080 evrov.

Za delavce na obrambnem področju sicer veljajo določene omejitve za opravljanje drugih del, v zakonu o obrambi je denimo določeno, da delavec na obrambnem področju ne sme opravljati dela, ki bi ga oviralo pri opravljanju vojaške službe ali dela, ki bi škodovalo ugledu ministrstva ali vojske, oziroma dela, ki ni združljivo z dejavnostjo ministrstva, a po zagotavljanju odgovornih z ministrstva oziroma generalštaba lahko omenjena ne glede na to pri drugem organu ali organizaciji opravljata znanstvena, pedagoška ali publicistična dela, za katera soglasja ministra ni treba pridobiti.

Delo opravljata skladno s predpisi

Ker delo dekana oziroma prodekanke prav tako ni podrobneje urejeno v internem obrambnem pravilniku, lahko po besedah ministrstva Črnčec in Brožičeva svoje delo v SV opravljata skladno s predpisi in zahtevami delovnega mesta.

Obrambno ministrstvo in generalštab torej ne moreta posegati v dejavnosti, ki jih zaposleni izvajajo zunaj delovnega časa – za načelnika generalštaba, generalmajorja Andreja Ostermana , pred leti ni bilo sporno niti to, da je Črnčec kot njegov svetovalec ustanovil izrazito politično profilirani Odbor 2014, pri čemer Črnčec ni skrival, da je odbor ustanovil izključno za zaščito pravic prvaka SDS Janeza Janše – zaradi česar tako Črnčec kot Brožičeva ob imenovanju v vodstvo kranjske fakultete nista sklenila prav nobenega dogovora s primarnim delodajalcem. Je pa Črnčec za soglasje delodajalca za dopolnilno delo zaprosil julija lani in ga tudi dobil.