V varnostnem svetu ZN bo potekal šesti krog glasovanj o novem generalnem sekretarju, pri čemer bodo države članice prvič uporabile barvne glasovnice. Stalne članice (ZDA, Rusija, Kitajska, Velika Britanija, Francija) bodo imele svojo barvo glasovnic, deset izvoljenih članic pa svojo.

Vse prej kot ferplej

Britanski časopis Guardian je nedavno v svojem članku dokaj podrobno popisal igrice, lobiranja in kupčkanja med državami in skupinami držav, ki potekajo v ozadju glasovanja in ki na ves proces izbire generalnega sekretarja mečejo senco, čeprav je na zunaj videti, da gre za zelo demokratičen proces. V članku slovenski kandidat dr. Danilo Türk ni omenjen med tistimi, ki so del spletk, kar za nekatere pomeni, da je med resnejšimi kandidati. Kot pravega človeka za to mesto ga je omenjal tudi Washington Post. A kot kaže, bodo odločali drugi interesi.

Rusija si želi na čelu ZN videti žensko in bo podprla kandidata iz vzhodne Evrope. »Menimo, da je na vrsti vzhodna Evropa, da zagotovi generalnega sekretarja,« je izjavil ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin. »Zelo radi pa bi (na položaju) videli žensko,« je dodal. Čurkin ni povedal nič novega, kajti opcija predstavnik vzhodne Evrope, ali ženska, je na mizi od samega začetka izbirnega procesa. Le da Rusija doslej tega nikoli ni posebej poudarjala in težko se je izogniti vtisu, da je takšno rešitev, ki jo bodo branili tudi z vetom, dala na mizo zdaj, ko so se zaradi Sirije ponovno poslabšali odnosi med Moskvo in Washingtonom.

Čurkin je še dejal, da je velika možnost, da bi varnostni svet že nekaj dni po današnjem glasovanju uradno izbral kandidata, ki bi ga predložil v potrditev generalni skupščini. Od kod ta optimizem, glede na zelo različne poglede stalnih članic varnostnega sveta na kandidate, Čurkin ni pojasnil.

Komu rdeči karton?

V tekmi za naslednika Ban Ki Moona je deset kandidatov, od tega jih je sedem iz vzhodne Evrope, med njimi nekdanji slovenski predsednik Danilo Türk in po novem kar dve kandidatki iz Bolgarije. Bolgarija je namreč minuli teden odrekla podporo šefinji Unesca Irini Bokovi in za svojo kandidatko podprla evropsko komisarko za proračun Kristalino Georgievo. A Bokova kljub temu ostaja v tekmi. Georgieva se je v ponedeljek predstavila generalni skupščini ZN, kjer je med dvournim zaslišanjem odgovarjala na različna vprašanja. Kakšen vtis je pustila, bo jasno danes po glasovanju, ko bo prvič na seznamu preostalih kandidatov.

V sredo bo torej malce jasneje, kakšna je volja stalnih članic, ki imajo pravico veta. Rusija in Kitajska po navadi držita skupaj in dva rdeča kartona bosta pomenila, da kandidat nima njune podpore. Trije pa bi pomenili, da je proti kandidatu enotna zahodna fronta. V obeh primerih bi bilo igre za kandidata konec. sz