Še enega zabojnika (za pločevinke in druge kovine) pred stanovanji gospodinjstev vsaj v Ajdovščini za zdaj ne bo. Ministrstvo za okolje in prostor je na pritožbo Komunalne stanovanjske družbe Ajdovščina razveljavilo odločbo okoljske inšpekcije, po kateri bi moralo komunalno podjetje pločevinke in druge kovine zbirati in zasebnim družbam za ravnanje z odpadno embalažo (DROE) predajati ločeno od preostale odpadne embalaže. »Pritožbeni organ je ugotovil, da navedeni pritožnici ni bila dana možnost, da se izjavi o dejstvih in okoliščinah, na katerih temelji odločba inšpektorata, kar pomeni, da je prišlo v postopku na prvi stopnji do bistvene kršitve postopka,« so pojasnili na ministrstvu. Inšpektorat za okolje in prostor mora o zadevi odločiti ponovno.

Izumljanje neobstoječih pogodb

Kaj to pomeni za preostala tri komunalna podjetja, ki so po pojasnilih okoljske inšpekcije dobila podobne odločbe, po katerih družbe za ravnanje z odpadno embalažo niso dolžne prevzemati ločeno zbrane embalaže, v kateri so pomešane kovine in plastika, na ministrstvu niso pojasnili. Vprašanje še presojajo.

A če bodo morala posebne zabojnike za zbiranje pločevink in drugih kovin namestiti ta komunalna podjetja (na inšpektoratu niso želeli razkriti, za katera podjetja poleg ajdovskega in ljubljanske Snage gre), jih bodo najverjetneje morala dobiti tudi vsa druga gospodinjstva v državi. Inšpektorji so sicer v slovenski akciji, ki so jo po lastnih pojasnilih letos izvedli na lastno pobudo, in ne na poziv katere od družb za ravnanje z odpadno embalažo, ugotovili, da ima šest komunalnih podjetij lastno sortirnico za ločevanje odpadne embalaže na podskupine, a imajo hkrati poleg dovoljenja za zbiranje tudi posebno dovoljenje za obdelavo odpadkov. Preostalih 49 komunalnih podjetij, ki lahko zgolj zbirajo odpadke gospodinjstev, pa se je inšpekcijskim odločbam izognilo, ker naj bi imela z družbami za ravnanje z odpadno embalažo sklenjene posebne pogodbe o sortiranju.

Inšpektorji eno neumnost prikrivajo z drugo

Toda v vseh komunalnih podjetjih in v vseh družbah za ravnanje z odpadno embalažo, na katere smo se obrnili, so nam zagotovili, da nimajo sklenjenih nobenih pogodb o sortiranju. Še več, takšne pogodbe bi bile lahko celo nezakonite. DROE denar za obdelavo ločeno zbrane embalaže namreč prek tako imenovane embalažnine dobivajo že od podjetij, ki embalažo dajejo na trg. »Izvajalci javne službe zbiranja morajo odpadno embalažo predajati DROE brez obdelave, torej brez sortiranja, baliranja, dodatnega ločevanja...,« je med drugimi potrdila družba za ravnanje z odpadno embalažo Recikel.

Za kakšne pogodbe o sortiranju torej gre in ali niso morda nezakonite, smo zato še enkrat povprašali na inšpektorat oziroma okoljsko ministrstvo. »49 izvajalcev javne službe je v sklopu nadzora na terenu izjavilo, da obveznost sortiranja mešane embalaže izvajajo DROE oziroma njihovi podizvajalci,« so se skušali izmazati uradniki. A če sme 49 komunalnih podjetij sortiranje odpadne embalaže prepustiti družbam za ravnanje z odpadno embalažo, je povsem nerazumljivo, zakaj so štirim komunalnim podjetjem inšpektorji to izrecno in s posebno odločbo prepovedali.