Raznovrstna hokejska selekcija igralcev iz osmih evropskih držav s kapetanom Anžetom Kopitarjem na čelu je bila blizu, da bi finalno serijo svetovnega pokala v Torontu postavila na izhodišče, a se ji je proti favoritinji Kanadi zalomilo v zadnjih minutah. Kanada je tako osvojila prestižni turnir, ki bi na vsake štiri leta lahko postal stalnica v hokejskem koledarju.

Kanada je na največjem odru vnovič dokazala premoč v svetovnem hokeju. Potem ko je slavila na zadnjih dvojih olimpijskih igrah in svetovnih prvenstvih, je v vitrino postavila še lovoriko za zmago v svetovnem pokalu. Kanadska vrsta v popolni postavi z igralci iz NHL ni izgubila tekme že debelih šest let, ko so jo v olimpijskem Vancouvru nazadnje ugnale ZDA. Moštvo Evrope je na drugi tekmi finala svetovnega pokala močno ogrozilo kanadski niz, a se je najboljša reprezentanca sveta vrnila v velikem slogu.

Evropa je v Torontu prav gotovo postala najprijetnejše presenečenje turnirja, saj ji pred začetkom tekmovanja nihče ni pripisoval veliko možnosti za viden dosežek. Na zadnji tekmi finala se je po zgodnjem vodstvu, ko je v polno zadel Zdeno Chara, zataknilo tri minute pred koncem, ko je moral po sporno dosojenem prekršku na kazensko klop ravno Kopitar. Slovenski zvezdnik je v zadnji minuti ob prednosti igralca več povrhu izgubil plošček, ko se je zaletel v gnečo s kanadskimi hokejisti, kar je zmagovalka turnirja izkoristila za zmagoviti protinapad. »Kljub porazu sem zelo ponosen na soigralce. Veliko ljudi je mislilo, da bomo tarča posmeha, a smo se dobro upirali,« je dejal osmoljenec finala Anže Kopitar.

Z desetimi točkami je na turnirju izstopal kanadski velemojster Sindey Crosby, ki je bil pričakovano izbran za najkoristnejšega hokejista tekmovanja. Crosby, sicer dvakratni zmagovalec s Pittsburghom v ligi NHL, je tudi v Torontu dokazal svoje izjemne sposobnosti pri vodenju kanadskega moštva. Po tekmi je priznal, da je bila Evropa zahtevna tekmica, zato se je zasluženo uvrstila v veliki finale. Ob robu dogajanja v Torontu znova buri duhove status igralcev iz NHL na prihajajočih olimpijskih igrah v Pjongčangu 2018, saj se dogovor med NHL in Mednarodnim olimpijskim komitejem vse bolj izmika...

Svetovni pokal, druga tekma finala: Kanada – Evropa 2:1 (0:1, 0:0, 2:1, Bergeron 58, Marchand 60; Chara 7).