Na nedeljskem referendumu bodo madžarski volilci odgovarjali na vprašanje: »Ali želite dovoliti EU, da brez podpore parlamenta predpiše preselitev Nemadžarov na Madžarsko?« Madžarski predsednik Viktor Orban je pred referendumom večkrat posvaril Madžare, da bi »da« kvotam spremenil Madžarsko, saj bi Bruselj Budimpešti vsilil nenadzorovane migracije in »Madžarom odvzel pravico odločanja o tem, s kom želijo sobivati in s kom ne«.

Vsi na volišča

Orbanova konservativna vlada, ki ostro nasprotuje načrtom EU za pravično prerazporeditev beguncev po državah članicah, skuša odhod Madžarov na volišča spodbuditi s plakati, pa tudi z ustrahovanjem. Madžarski opozicijski časnik Nepszabadsag piše, da je vladajoča stranka Fidesz svojim poslancem in županom dala vedeti, da bo njihova kariera pod vprašajem, če volilna udeležba v njihovem volilnem okrožju ali občini ne bo dovolj visoka. Po pisanju Nepszabadsaga občinam grozijo, da bodo ob prenizki udeležbi morale sprejeti migrante, Romom pa, da bodo izgubili socialne ugodnosti.

Največja skrb Orbana in njegove stranke je morebitna premajhna udeležba. Glede na sredi meseca objavljeno javnomnenjsko raziskavo inštituta Republikon je precejšnja verjetnost, da bodo glasovali več kot štirje milijoni od skupaj osmih milijonov madžarskih volivcev in bo referendum veljaven. 48 odstotkov vprašanih je namreč odgovorilo, da se ga bodo zagotovo udeležili, še 23 odstotkov pa jih je navedlo, da bodo najverjetneje glasovali. A inštitut opozarja, da javnomnenjske raziskave ne kažejo vedno prave slike o volilni udeležbi, ampak prenapihnjeno. Številni volivci namreč anketarjem rečejo, da bodo glasovali, čeprav tega ne nameravajo storiti. »Če kvoruma ne bo, bi bil to poraz za Orbana,« je za časnik Večer ocenil Csaba Toth, direktor inštituta Republikon. Glede na Republikonovo raziskavo bo kvote zavrnilo 73 odstotkov volilcev.

Shema EU predvideva premestitev 160.000 beguncev iz najbolj obremenjenih članic, Italije in Grčije, v druge države članice. Madžarska bi po tem načrtu sprejela samo 2300 prosilcev za azil. Orban pričakuje, da bo uspešen referendum sprožil referendumski cunami še na Češkem, Poljskem in Slovaškem. V Bruslju poudarjajo, da obstaja zavezujoča odločitev v skladu z zakonodajo EU o premestitvi beguncev znotraj EU. Kvote so voditelji držav članic EU sprejeli s kvalificirano večino, po pogodbi EU pa v tovrstnih primerih ne odločajo parlamenti držav članic, ampak evropski parlament. Madžarska se je z vstopom v EU zavezala k spoštovanju evropskega pravnega reda. sz