Po tem, ko so v poslanski skupini Združene levice (ZL) vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o trgovinskih sporazumih med EU in Kanado, bolj znanem kot CETA, in EU in ZDA, zloglasnem TTIP, še ni jasno, ali bo državni zbor njihovo pobudo sploh podprl in razpisal referendum o vprašanju, ki zadeva nekatere temeljne pravice in standarde. ZL sicer predlaga referendumsko vprašanje, ali naj DZ sprejme zakona o ratifikaciji omenjenih sporazumov, izvedbo referenduma pa si želi že 4. decembra.

Kot pojasnjuje ustavni pravnik Igor Kaučič, za razpis posvetovalnega referenduma (v nasprotju z denimo zakonodajnim) ni z zakonom določenih postopkov. O predlogu ZL mora glasovati državni zbor, odločitev bo sprejeta po volji (navadne) večine. »Vse je v rokah poslancev,« sklene Kaučič. Hkrati bodo, če se seveda poslanci odločijo, da referendum razpišejo, določili tudi dan izvedbe.

A pobudi ZL za zdaj ne kaže dobro: v največji koalicijski stranki SMC menijo, da je pobuda ZL prenagljena, saj CETA še ni podpisan, o TTIP pa še tečejo pogajanja. Postopek ratifikacije sporazumov se še niti ni pričel, poudarjajo. Kot je znano, v SMC podpirajo nadaljevanje pogajanj o trgovinskih sporazumih – četudi ne brezpogojno – od začetka pa tudi podpirajo ratifikacijo sporazumov v nacionalnih parlamentih in se torej zavzemajo, da bi bil sporazum mešane narave. Nekoliko bolj odklonilen odnos imajo v SD, kjer pravijo, da razpis posvetovalnega referenduma ni prava pot k uresničevanju upravičenih pričakovanj, zahtev in predlogov, ki jih uradno zagovarja Slovenija in čedalje več držav EU v odnosu do obeh sporazumov.

Dolžnost države, da zaščiti svoje interese

Spomnimo, stališče naše države je, da bo sporazume podpisala, četudi se zaveda določenih zadržkov. »Dolžnost države je, da se za zaščito svojih interesov brezkompromisno upre vsem tistim določbam, ki bi zniževale veljavne zdravstvene, prehranske in ekološke standarde na račun varnosti in dobrobiti naših državljanov ter jih o svojih aktivnostih glede obeh sporazumov redno obvešča,« načeloma poudarjajo v koalicijski SD, kjer pa po drugi strani vsebinskega stališča do sporazumov še niso zavzeli.

V DeSUS bodo jasno stališče sprejeli v torek, načeloma pa ne izključujejo posvetovalnega referenduma. »Smo pa vsekakor za ratifikacijo sporazumov, ker Slovenija zagovarja enega najstrožjih standardov v sporazumih,« poudarjajo. Predloga za posvetovalni referendum pa ne podpirajo v NSi, »trdimo pa, da je pri pogajanjih o trgovinskih sporazumih vsekakor potrebno hraniti okoljske in druge standarde, ki veljajo v EU,« dodajajo. Tudi v SDS o predlogu še niso razpravljali in se formalno še niso odločili, a je znano, da njihov poslanec v evropskem parlamentu, Milan Zver, sprejem in podpis sporazumov zagovarja. »Jasno mora biti, o čem se na referendumu odloča. Po naši oceni v primeru TTIP in CETA ta pogoj še ni izpolnjen,« pa menijo v poslanski skupini nepovezanih poslancev. »Ko bodo stvari tako daleč, da bo o njih odločala naša država, se nam zdi prav, da se o tem predhodno izrečejo tudi ljudje,« še dodajajo.