Otrok, spočet s pomočjo genetskega materiala treh ljudi, se je aprila letos jordanskemu paru rodil po vrsti splavov in zgodnji smrti dveh otrok zaradi leighovega sindroma. Gre za presnovno bolezen, ki prizadene centralni živčni sistem, geni zanjo pa se po materi prenašajo tako na sinove kot na hčere. Postopek so v Mehiki, ki je med državami brez zakonskih omejitev in nadzora na tem področju, opravili ameriški strokovnjaki. Njihov dosežek po vsem svetu sproža navdušenje, a tudi ostre kritike pristopa in svarila o tveganju za otroke.

Za zdaj kaže, da je otrok zdrav

Gen za bolezen, ki se ji je poskušal jordanski par s pomočjo medicine izogniti, je v mitohondrijskem DNK. Ta se deduje po materah in je ločen od večine DNK, ki je v celičnem jedru. Postopek so v Mehiki opravili ameriški strokovnjaki. Kot je poročala poljudnoznanstvena revija New scientist, ki je razkrila novico o rojstvu s tehniko treh staršev, je vodja ekipe strokovnjakov dr. John Zhang iz newyorškega centra New Hope Fertility jedro iz enega od materinih jajčec vsadil v jajčece darovalke, iz katerega je bilo jedro odstranjeno. Jajčece, ki je vsebovalo jedrni DNK matere in mitohondrijski DNK darovalke, so zatem oplodili z očetovim spermijem. Na tak način so ustvarili pet zarodkov, od katerih pa se je uspešno razvijal le eden.

Devet mesecev po presaditvi v maternico se je rodil otrok, za zdaj pa kaže, da je zdrav. Mutacija, ki je bila usodna za dva otroka jordanskega para, je sicer še navzoča, a v zelo nizkem deležu, pri katerem se težave običajno ne izrazijo. Stroka opozarja, da bo treba na dokončno sodbo še počakati.

Otrok jordanskega para ni prvi, ki se je rodil z genetskim materialom treh ljudi. V devetdesetih letih so skušali znanstveniki kakovost jajčec izboljšati z injeciranjem citoplazme (celične tekočine), ki je vsebovala mitohondrije iz jajčec zdrave darovalke. Pri nekaterih otrocih, rojenih s pomočjo te metode, so se razvile genetske motnje, postopke pa so zato ustavili in prepovedali. Izjema so bile države brez vsakršne regulacije, med katerimi je tudi Mehika. V Veliki Britaniji so nedavno odobrili drugo različico tehnike treh staršev. Odločitev, ki odpira nove možnosti, so spremljala opozorila o luknjah v znanju, ki bi lahko pripeljale do hudih posledic za otroke.

Svarilni primer ovce Dolly

Tokratno rojstvo res pomeni korak naprej, a metoda še ni dovolj preverjena in je zato precej tvegana, je opozorila vodja laboratorija za oploditev z biomedicinsko pomočjo na Ginekološki kliniki UKC Ljubljana prof. dr. Irma Virant Klun. »Lahko da otrok res ne bo imel genetsko pogojene bolezni, ki so se ji želeli izogniti starši, a lahko ob tej metodi pride do drugih napak. Ko se jedro prenese v jajčno celico brez jedra, pride do faze reprogramiranja, o kateri še ne vemo vsega. Seveda želimo čim več parom pomagati do zdravega otroka, a pri nastanku novega življenja moramo biti zelo previdni in odgovorni,« je poudarila. Slovenskim parom, ki morda razmišljajo o postopku v eni od držav brez zakonske regulacije in nadzora, to pot za zdaj odsvetujejo.

Še ne povsem pojasnjene zdravstvene težave pri otrocih, rojenih s pomočjo injeciranja citoplazme, so argument za previdnost. Da se lahko marsikje zalomi, opozarjajo tudi prvi poskusi kloniranja. Ovca Dolly je bila, ko se je skotila, na prvi pogled zdrava, a se je zatem bistveno prehitro starala, je spomnila Virant-Klunova. »Lahko da se bodo tudi otroci, prenagljeno spočeti s pomočjo novih tehnik, prehitro starali, lahko bodo imeli težave v duševnem razvoju ali pa bo pri njih pogostejši zgodnji pojav raka ali kakšnih drugih težav, ki bi bile posledica epigenetskih nepravilnosti. Te tehnike bi morali zato uvajati čim bolj nadzorovano, v skupinah znanstvenikov različnih strok, nosečnost in razvoj otroka pa bi bilo treba pazljivo spremljati.«