Pred letom dni je Mestna občina Ljubljana odstranila več sto nelegalnih vrtičkov na občinskih zemljiščih na Rakovi jelši in napovedala, da bo na istih parcelah uredila 442 ličnih vrtičkov. Marsikateremu občanu, ki si je zaželel svoje gredice, in tistim, ki jim ni po godu videz divjih vrtičkov, se je to slišalo odlično, vendar občina obetavnega scenarija ni najbolje izpeljala.

Kam z orodjem, kje je ograja?

Januarja so na občini vrtnarjenja željne pozvali, da se prijavijo za zakup teh kar 442 novih občinskih vrtičkov različnih velikosti, februarja pa je sledil hladen tuš. V roku je namreč na njihov naslov prispelo le 108 vlog. Poznavalce domače in tuje vrtičkarske scene slab odziv niti ni presenetil, saj je lokacija odročna, poleg tega so precej ljudi, ki bi obdelovali gredice, izločili s pogojem stalnega prebivališča v prestolnici.

Toda tudi tistih 105 Ljubljančanov, ki jim je uspelo zbrati vso zahtevano dokumentacijo, ni imelo sreče z letošnjo vrtičkarsko sezono. Izbrano podjetje namreč zaradi neugodnih vremenskih razmer ni končalo del do konca februarja, kot so napovedali, in gredice so prevzeli šele junija. To je bil prvi razlog za nejevoljo vrtičkarjev, na terenu pa se je ta še povečala.

»To je zavajanje! Kaj je bilo v resnici sploh narejeno na tem zemljišču, razen da so odstranili grmičevje?« se je na nas obrnil ogorčeni bralec, ki je želel vrtnariti malo za užitek, potem pa je začel odkrivati eno napako za drugo. »Omarice, ki so nam jih dodelili, so primerne za otroško lopatko, ne pa za vrtno orodje in samokolnico,« je dodal starejši gospod, ki je imel težave tudi z dovozom zemlje in orodja z avtomobilom, saj je naletel na razmočen kolovoz. Najbližji parkirni prostor je našel kilometer stran. »Verjetno bi bilo za vse nas bolje, da se, namesto da spravljamo zemljišča v funkcionalnost, odpravimo na tržnico,« ne more skriti razočaranja, ki ga z njim delijo tudi nekateri drugi vrtičkarji. Sprašujejo tudi, kako je lahko območje neograjeno in kako zaščititi pridelke pred divjadjo in tatovi.

Niso še končali urejanja

»Okoli območja so skopani jarki za odvodnjavanje, ki predstavljajo naravno prepreko. Fizična ograja, ki bi preprečevala dostop do vrtičkov, ni predvidena. Če se bo izkazalo, da je nujno potrebna, jo bomo postavili,« jih mirijo na oddelku za ravnanje z nepremičninami in na očitke našega bralca odgovarjajo tudi z obljubami, da bodo do naslednje vrtičkarske sezone uredili prostore za samokolnice in drugo večje orodje. Prav tako napovedujejo, da bodo za lažji dostop do vrtičkov uredili novo premostitev čez Lahov graben, ki bo neposredno povezala glavno pot vstopnega območja in glavno pot na območju vrtičkov. Glede parkiranja komentirajo, da želijo spodbujati trajnostno mobilnost v mestu, zato v sklopu ureditve niso predvideli dodatnih parkirišč.

Sodeč po napovedih in obljubah so tokrat morda preveč pohiteli z oddajo vrtičkov in je res upravičeno, da so vrtičkarje prvo leto v celoti oprostili najemnine, ki je sicer 30 centov za kvadratni meter nižja kot na preostalih treh vrtičkarskih območjih. Za naslednjo vrtičkarsko sezono pa z novim pozivom iščejo še 253 vrtičkarjev, ki bodo zasedli še vedno proste in le osnovno opremljene vrtičke s kompostnikom. Tudi njih bodo v zakupni pogodbi izrecno opozorili, da parcele med drugim ležijo na poplavnem območju in da zavestno jemljejo vrtičke v zakup kljub vsem njihovim pomanjkljivostim.