Na štiri leta in sedem mesecev zapora so včeraj obsodili 28-letnega Matevža Zajca, ki je septembra 2014 vrgel bombo na dvorišče upokojene tožilke Jožice Boljte Brus v Ljubljani. Eksplozija je odjeknila pozno zvečer, ko je kadila v vetrolovu, a jo je na srečo odnesla brez poškodb – nastala pa je škoda na hiši in avtomobilu. »Ne vemo, ali to sodbo dojemate kot krivično. Upamo pa, da boste po prihodu na prostost oziroma če boste spet kdaj razmišljali o čem podobnem, prej vsaj za hip pomislili, kaj lahko storite človeku s takšnim dejanjem,« je Zajcu na srce položila predsednica senata Barbara Črešnar Debeljak.

Tokrat so mu sodili že drugič; prvič je dobil deset let in tri mesece za zapahi, a so višji sodniki sodbo v večjem delu razveljavili. Če je bil v prvo obsojen za poskus uboja Boljte-Brusove, pa je v drugo tožilka Maja Ulčar obtožbo modificirala in mu v skladu z napotki višjih sodnikov očitala le še kaznivo dejanje povzročitve splošne nevarnosti na škodo upokojene tožilke in njene družine. Sodnica je včeraj pojasnila, da ob eksploziji na čistini kovinski delci bombe M52-P3 letijo do 200 metrov stran, ubijajo pa na oddaljenosti do 40 metrov. Zajc je videl, da sta pred hišo parkirana dva avtomobila, zato je, sploh ker je bila ura okoli 22.30, lahko predvideval, da so stanovalci doma. Prav tako je moral vedeti, da lahko ravno takrat kdo od njih tudi pride iz hiše. Sicer so ga na prvem sojenju obsodili tudi zaradi tega, ker naj bi se zavedal, da spravlja v nevarnost tudi stanovalca sosednje hiše, zdaj pa so to iz sodbe izpustili, češ da mu tega ne morejo dokazati z gotovostjo.

Primer, ki odstopa

Senat je preučil dosedanjo sodno prakso in kazni, ki so bile izrečene za tovrstna kazniva dejanja, a je menil, da ta primer nekoliko odstopa. Zajc je svoje dejanje usmeril proti nekomu, ki se je vse življenje ukvarjal s pregonom storilcev kaznivih dejanj, je poudarila sodnica. Zaradi nasilništva je tudi že bil obsojen, in sicer leta 2012, ko je dobil pogojno kazen. Iztekla se mu je sedem mesecev pred bombnim napadom, ki pa se je zgodil samo tri dni po njegovem prihodu iz zapora (tam je bil zaradi grobega ravnanja z mamo in sestro). Zagovarjal se je, da mu je napad naročil neki Mile z bolšjega trga, ki mu je za protiuslugo ponujal službo na Žalah (Mileta niso nikoli našli, tudi njegovega priimka ali telefonske številke obtoženi ni znal povedati). »Za nekaj tako majhnega ste bili pripravljeni narediti tako hudo stvar,« mu je včeraj dejala sodnica in opozorila na mnenje psihiatra, da se ne zna vživeti v občutke drugih ljudi.

Senat mu je pripor zaradi ponovitvene nevarnosti podaljšal, odločil pa tudi, da mora oškodovancem povrniti premoženjsko škodo. Poleg tega mora Boljte-Brusovi plačati 3000 evrov odškodnine (možu in sinovoma pa po dva tisočaka) za strah, ki so ga občutili ob eksploziji in še kratek čas po njej, s preostalim premoženjskim zahtevkom pa jih je napotil na pravdo.