Ptujski policist Marjan Premzl je 27. maja 2012 pokazal skrajno mero prizadevnosti in nepopustljivosti. Izvajal je nadzor prometa na ptujski Dornavski cesti, ko mu je nasproti pripeljal motorist. Signaliziral mu je, da naj se ustavi, a ga motorist ni upošteval, temveč je švignil mimo njega. Premzl ni okleval. Sedel je v službeno škodo in se pognal za njim.

Najprej je ubežnika zasledoval po cesti, potem po makadamski poti, ko je motorist v bližini naselja Markovci zapeljal na njivo, pa se Premzl ni obotavljal in se je z avtom zagnal še čez bučno polje. Ko je zapeljal prek globoke brazde, je hudo poškodoval avto, kar pa ga ni ustavilo. Petkilometrsko zasledovanje se je končalo šele po tem, ko je motorist padel, Premzl pa ga je prevozil s sprednjim in zadnjim levim kolesom.

Notranja preiskava ni odkrila kršitev

Izkazalo se je, da je imel 22-letni Simon Slana veliko sreče v nesreči. Mladenič, doma iz Nove vasi pri Markovcih, je utrpel zlom vratnega in ledvenega vretenca, prelom križnice, izpah desnega kolka, prelom desne ključnice, prelom štirih reber, policijski avtomobil mu je stisnil tudi pljuča. Vendar nobena poškodba ni ogrozila njegovega življenja. Po dolgotrajnem zdravljenju Slana še zmeraj trpi za posledicami nesreče in je praktično nezaposljiv.

Incident je vzela pod nadzor posebna policijska komisija, ki v Premzlovem postopanju ni zaznala nepravilnosti ali kršitev zakona. Policist pa se s tem ni izognil kazenski odgovornosti, saj je zadevo prevzelo specializirano državno tožilstvo. Premzla je obdolžilo povzročitve hude telesne poškodbe. Sodni postopek vodi ptujska okrajna sodnica Bernarda Galun.

Premzl je sklenil, da bo svoj zagovor podal na koncu sojenja, v preiskavi pa se je izgovarjal, da mu je Slana stopil pred avtomobil, potem ko je padel z motorja in stekel stran. Trčenja torej ni mogel preprečiti. Slana trdi nasprotno, in sicer da sploh ni vstal, vozilo pa naj bi ga prevozilo ležečega na tleh.

Včeraj je sodnica zaslišala oškodovančevega očeta Marjana Slano. Tistega nedeljskega popoldneva je prosil sina, da naj skoči zanj v lekarno, vendar Simon ni sedel v avto, kot sta se bila dogovorila, temveč se je odpeljal z očetovim motorjem BMW 650, čeprav zanj ni imel vozniškega dovoljenja.

»Čez dobrih 15 minut sem slišal policijsko sireno in videl sina ter policijski avto za njim,« je povedala priča. Čez nekaj minut ga je poklical Simon. »Rekel mi je: 'Ata, policija me je povozila',« se je spominjal. »Zatem se je na telefon javil policist in mi povedal, da sin ni hudo poškodovan. Kmalu zatem sem spet govoril s Simonom, rekel mi je: 'Ata, pridi, umrl bom.'«

V bolnišnici mu je sin razložil, da se ni ustavil zato, ker se je ustrašil policije. Dve leti prej naj bi mu namreč neki uniformiranec primazal zaušnico, kar je tudi prijavil, a preiskava ni odkrila nepravilnosti v postopku.

Na včerajšnjem naroku je pričal tudi sodni izvedenec medicinske stroke Miran Vrabl. Premzlov zagovornik Sašo Petek je imel zanj veliko vprašanj, saj skuša dobiti potrditev teze, da si je Slana hude poškodbe prizadejal že tedaj, ko je padel z motorja. Okoliščine nastanka poškodb so ključne tudi za vzporedni civilni postopek, v katerem se Slana pravda za odškodnino in rento. Izvedenec ni sledil tezi obrambe. Po njegovem prepričanju se je Slana hudo poškodoval med kotaljenjem, potem ko ga je prevozil avtomobil. Sojenje se bo nadaljevalo novembra.