Prvak opozicijske SDS Janez Janša je skupaj s svojimi strokovnimi odbori, samooklicano vlado v senci, pripravil interpelacijo proti vladi s pregledom dela vseh resornih ministrstev. Ta pregled naj bi dal odgovor na vprašanje, v kolikšnem obsegu je vlada uresničila obljube iz koalicijske pogodbe. Iz 46 strani dolge interpelacije tako izhaja, ne samo, da vlada svojih obljub ne uresničuje, temveč tudi, da krši kup zakonov, notranjih in evropskih, ter slabo upravlja državno premoženje. Zbrali smo nekaj poudarkov iz vsebine interpelacije SDS proti vladi.

Gospodarstvo in finance

Čeprav je število brezposelnih v času te vlade prvič po letu 2012 padlo pod 100.000, Janša vzroke vidi predvsem v zaposlovanju v javni upravi, delovnih migracijah v Avstrijo ter kopici delavcev, ki so zaposleni pri agencijah za posredovanje dela, te pa naj bi delavce posojale v tujino. Medtem pa edinega relevantnega podatka, to je število novih delovnih mest v gospodarstvu, vlada ni ponudila. Tudi v gospodarski rasti je našel razlog za kritiko; dvoodstotna gospodarska rast, torej dobra milijarda evrov, je po Janševem ravno toliko, kolikor znašajo obresti od 32 milijard bruto državnega dolga. Ta se je hkrati povečal za 2,2 odstotne točke BDP, to pa je, tako Janša, posledica nadaljnjega zadolževanja, neustrezne trošarinske politike, neučinkovitega črpanja evropskih sredstev, pomanjkanja državnih investicij. Vlada tudi ni aktivna pri privabljanju tujih investitorjev. »Zato je Slovenija pridelala pomemben razvojni zaostanek,« strne.

Regijska politika

Zanjo je značilna centralizacija, trdi prvak opozicije. Vlada je odgovorna za razhajanje v razvitosti posameznih regij, ki je 340-odstotno, je izračunal Janša. »Namesto, da bi bil ta razkorak napaden z razvojnimi ukrepi, se je zgodilo nasprotno; ta vlada je podpisala sporazum z Ljubljano za financiranje v višini 300 milijonov evrov za dodatne programe. Mi to podpiramo, a Ljubljana ni tista, ki bi morala biti prva na vrsti.«

Notranje zadeve (in obramba)

Država se je napačno spopadla z begunsko krizo in »dopustila, da je šlo preko prekrasne Slovenije 500.000 ilegalnih migrantov in beguncev«. Ob tem naj bi vlada kršila domačo zakonodajo, schengenska pravila, vrsto evropskih sporazumov in dublinski sporazum. Janša je vladi naprtil še (delno) odgovornost za »številne teroristične napade«. To pa navsezadnje ni nič čudnega, saj je vlada soodgovorna tudi za nadaljnjo erozijo obrambnega sistema, zaradi katere vojska ni sposobna braniti države, je ugotovil.

Pravosodje

Janša trdi, da vlada ni vložila »nobenih resnih obtožnic«. »Slišimo, da ljudje, ki so zaslišani pred parlamentarno komisijo, v glavnem tisti, ki so bili vpleteni v povzročanje bančne luknje, odgovarjajo, da jih policija še sploh ni obiskala. Minevajo pa štiri leta, odkar so tožilci in sodniki prejeli prvo kritično poročilo o bančni luknji.« Vladi očita tudi pomanjkanje reformne naravnanosti, tako na pravosodnem kot na zdravstvenem področju.

Zunanja politika

...je zmedena in neprofesionalno vodena. Arbitražni sporazum je, tako Janša, »šlamastika, do kakršne preprosto ne bi smelo priti«, pika na i pa je »neposrečena kandidatura (Danila Türka, op. a.)« za generalnega sekretarja Združenih narodov. »Nehigienično, da se predlaga kandidata, ki nima niti večinske, še manj soglasne podpore doma, takšna kandidatura je preprosto neodgovorna do davkoplačevalcev,« trdi Janša.

Infrastruktura

Janša trdi, da je poleg »sage« z Luko Koper in drugim tirom največji problem tretja razvojna os. Čeprav je njegova vlada že leta 2012 razčistila, katere trase so najboljše, se zdaj ta vlada »spet ukvarja z najdražjimi variantami, ki uničujejo najboljša kmetijska zemljišča. Govorim o trasi Šentrupert–Velenje, ki jo zdaj forsirajo zaradi različnih interesov.«

Interpelacije vložene proti ministrom vlade Mira Cerarja

Dnevnik

PODATKI

Vesna Györkös

Žnidar

 

Karl Erjavec

 

Anja Kopač

Mrak

 

junij 2015

januar 2016

april 2016

RAZLOG

sporni postopki policije ob pridržanju nekdanjega kosovskega premierja Ramusha Haradinaja

izgubljena kredibilnost v mednarodni diplomaciji, nepremišljene

izjave o arbitraži in migrantskem toku

primer odvzema koroških dečkov

RAZPLET

za

25

50

21

51

43

38

proti

VLOŽILI

SDS

NSi in SDS

SDS

Peter

Gašperšič

 

Milojka Kolar

Celarc

 

Maja Makovec

Brenčič

junij 2016

september 2016

september 2016

RAZLOG

neaktivnosti ministra pri izgradnji drugega tira in domnevno nezakonito vplivanje na nadzornike v državnih podjetjih

odgovornost za slabo finančno stanje v zdravstvu in neukrepanje na področju podaljševanja čakalnih dob

nespoštovanje sodbe ustavnega sodišča, po kateri bi morali biti javno veljavni programi zasebnih OŠ financirani iz proračuna

RAZPLET

13

48

VLOŽILI

ZL in nepovezani

poslanci

SDS

SDS