Nekdanji slovenski predsednik Danilo Türk je v včerajšnjem glasovanju o novem generalnem sekretarju OZN pridobil dve mesti in končal na četrtem. Spet se je v petnajstčlanskem varnostnem svetu najbolje odrezal nekdanji portugalski premier Antonio Guterres, ki je dobil podporo dvanajstih članic varnostnega sveta, dve sta mu nasprotovali, ena je bila brez mnenja. Guterres je dobil največ podpore v vseh dosedanjih petih krogih glasovanja.

Na drugem mestu je tokrat nekdanji srbski zunanji minister in nekdanji predsednik generalne skupščine OZN Vuk Jeremić, ki pa ima že bistveno manjšo podporo, saj mu nasprotuje šest držav. Tretji je slovaški zunanji minister Miroslav Lajčak s še enim glasom nasprotovanja več. Türk si četrto mesto deli z argentinsko zunanjo ministrico Susano Malcorro. Oba sta dobila podporo sedmih članic varnostnega sveta, sedem članic jima nasprotuje, ena članica pa ni imela mnenja. Türk je tokrat dobil en glas nasprotovanja več kot v prejšnjem krogu, kljub lobiranju najvišjih slovenskih politikov med zasedanjem generalne skupščine v New Yorku.

Kandidatov je še devet, pričakovati pa je mogoče, da se bo seznam skrčil – ali pa spremenil. Veliko je ugibanja o tem, ali bo Bolgarija morda že danes odrekla podporo svoji kandidatki Irini Bokovi, šefici Unesca, in namesto nje v igro poslala podpredsednico evropske komisije Kristalino Georgievo. Tako je bilo namreč mogoče razumeti bolgarskega premierja Bojka Borisova, ki je dejal, da se bo o tem odločal glede na izid Bokove v petem krogu. In ta ni bil dober, saj je končala kot šesta.

To je bilo zadnje glasovanje brez barvnih glasovnic. Na naslednjem, ki bo 5. oktobra, bodo glasovnice stalnih članic varnostnega sveta druge barve, zato se bo potlej videlo, kdo ima največ podpore ali največ nasprotovanja med peterico s pravico veta, ki bodo na koncu odločilne za izbiro generalnega sekretarja. Britanski Guardian, ki v teh dneh piše o umazanem zakulisju boja, omenja, da vsakemu od vodilnih kandidatov nasprotuje vsaj ena stalna članica: Guterresu verjetno Rusija, ki vztraja, da pride generalni sekretar iz vzhodne Evrope, Jeremiću ZDA, ker je bil proti samostojnosti Kosova in naj bi politikantsko vodil generalno skupščino, Lajčaku zahodne države, ker da je Slovaška podporo za njegovo kandidaturo v Moskvi »kupovala« z javno kritiko sankcij proti Rusiji.

Türka članek ne omenja, kar je prej dobro kot slabo. Sicer pa bo več znanega čez osem dni. ba