Po več letih je država občini vendarle vrnila odvzeta slaba dva milijona evrov, je na seji mestnega sveta razkril župan Zoran Janković. Poleg glavnice je država občini morala plačati še 700.000 evrov obresti, je dodal župan.

Gre za del sredstev, ki jih je občina leta 2010 pridobila na javnem razpisu takratnega ministrstva za šolstvo in šport za gradnjo športnega parka Stožice. Občina je najprej pridobila vseh 9,4 milijona evrov razpisanih sredstev, a ministrstvo je pozneje ugotovilo, da naj bi občina pri svoji prijavi na razpis storila dve napaki, zaradi česar je sklenilo odvzeti del že nakazanega denarja. Leta 2012 je ministrstvo občini celo zarubilo 1,9 milijona evrov, Janković pa je ves čas zagotavljal, da napak v občinski prijavi ni bilo, in napovedoval, da bodo prek sodišča dosegli vračilo denarja.

Snagi bi dali petletno koncesijo

Občina medtem namerava koncesijo za upravljanje krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib svojemu javnemu podjetju Snaga podeliti za obdobje petih let, kaže osnutek odloka o koncesiji za upravljanje, ki so ga potrdili mestni svetniki. Po preteku tega obdobja lahko občina koncesijsko pogodbo podaljša za še pet let, pod pogojem, da koncesionar izpolnjuje vse predpisane pogoje in obveznosti ter pridobi pozitivno oceno zavoda za varstvo narave.

Iz osnutka odloka o koncesiji je razvidno, da bo občina prihodnje leto morala nameniti predvidoma pol milijona evrov za zagon upravljanja krajinskega parka. Tudi v bodoče bo mestni proračun nosil večji del stroškov upravljanja krajinskega parka. Snaga pa bo dodatna sredstva lahko pridobila še iz donacij, dotacij, iz evropskih oziroma mednarodnih skladov, ustanov ali drugih organizacij ter tudi iz vstopnin na območju parka. Na občini so že lansko leto zagotovili, da ne bodo uvajali vstopnin za vstop na območje krajinskega parka, temveč da gre za vstopnine za razne prireditve ali vodenja v parku. Velja omeniti, odlok predvideva, da bo nad višinami teh vstopnin bdel mestni svet.

V Snagi nove zaposlitve

Preden pa bo občina Snagi lahko izdala odločbo o dodelitvi koncesije za upravljanje krajinskega parka in sklenila koncesijsko pogodbo, bo javno podjetje moralo še dopolniti svoj akt o ustanovitvi, da bo Snaga lahko opravljala dejavnosti varstva naravnih vrednot. Poleg tega bo Snaga morala ustanoviti samostojno organizacijsko enoto, ki bo izvajala vse naložene naloge, in zaposliti najmanj pet delavcev, ki imajo izkušnje s področja ohranjanja narave. Dva od teh zaposlenih pa bosta morala biti naravovarstvena nadzornika.