Poslanci SDS bodo ta teden v parlamentarno proceduro vložili interpelacijo o delu vlade, je na sobotnem srečanju obljubljanskih odborov stranke v Domžalah napovedal prvak slovenskih demokratov Janez Janša. S tem je potrdil informacijo, ki smo jo objavili v začetku tega meseca v Dnevniku, da SDS po vložitvi interpelacij proti nekaterim ministrom načrtuje še interpelacijo proti celotni vladi, ki jo pripravlja Janševa vlada v senci.

Po navedbah prvaka SDS si je Cerarjeva ministrska ekipa interpelacijo prislužila zato, ker je po dveh letih mandata več kot 90 odstotkov zavez, zapisanih v koalicijski pogodbi, še vedno neuresničenih. Janša je aktualni vladi tudi očital, da se kiti z rezultati ukrepov njegove vlade, in ji ponovno napovedal skorajšnji konec (prvič je to storil že dva meseca po njeni izvolitvi). Očitno pa prvi mož slovenskih demokratov ne pričakuje, da bi lahko vlado zrušila njihova interpelacija. V svojem govoru namreč ni nikjer omenil, da bodo po razpravi o interpelaciji poslanci SDS zahtevali še glasovanje o nezaupnici vladi. V takšnem primeru bi namreč morali predlagati tudi izvolitev novega premierja, jasno pa je, da Janša v vnaprej izgubljeno igro ne bo šel.

Pri skrajšanju mandata sedanji vladi tako prvak SDS stavi na Cerarjeve (nekdanje) podpornike. »Tisti, ki so to vlado postavili, jo bodo obdržali pri moči toliko časa, da bodo prihodnje leto imenovali štiri preostale ustavne sodnike. Potem bodo začeli sami iskati alternativo, saj vedo, da s to postavitvijo na naslednjih volitvah nimajo nikakršne možnosti. In ne bodite presenečeni, če se predčasne volitve prihodnje leto zgodijo čez noč, tako kot so se pred dvema letoma,« je v soboto v Domžalah poudaril Janša.

Janez Janša je v soboto navzoče na srečanju obljubljanskih odborov svoje stranke v Domžalah pozval, naj okolico obveščajo, da SDS predlaga konkretne rešitve za izboljšanje življenja ljudi. Prav tako pričakuje, da bo »vsak opravil nekaj resnih razgovorov z ljudmi, ki niso volili, in jih prepričal, da gredo na volitve«. Prav nizka volilna udeležba je namreč po Janševem prepričanju najbolj katastrofalno sporočilo zadnjih volitev. K premagovanju apatije med volilci pa naj bi člani SDS prispevali tudi s spodbujanjem ljudi, da gledajo Nova24TV. »Smo na začetku drugega polčasa, ki pa bo v vsakem primeru krajši od prvega. In ta polčas mora biti naš polčas,« je napovedal Janša.

V koalicijskih vrstah pa si uresničitve napovedi, da prihaja Janšev čas, ne želijo. Kot pravijo, bodo potezo SDS izkoristili, da ponovno izpostavijo rezultate svojega dela in da torej volilce prepričajo, da delajo dobro. Prav tako ocenjujejo, da bo interpelacija pomembno poenotila koalicijske vrste. Premier Miro Cerar se je na Janševo napoved odzval z besedami, da razlogov za interpelacijo o delu vlade ni. »Po neuspešnih interpelacijah proti ministrom gre sedaj za napad na vso vlado. Razumem, da želi opozicija s tem doseči neke politične cilje, vendar je to ta hip popolnoma neprimerno,« je ocenil.

Nekdanji generalni sekretar LDS in Zares Bogdan Biščak je prepričan, da Janša ne more doseči niti padca vlade niti njene destabilizacije. »Kadar je nasprotnik Janša, je vlada trdno skupaj. S tega vidika je interpelacija celo usluga vladi.« Drugo pa je po Biščakovih besedah vprašanje piarovskega učinka. »Na eni strani si Janša zasluži priznanje, saj je, kot kaže, eden redkih politikov, ki še verjame v argumente. Očitno misli, da je mogoče tej vladi z argumenti kaj škodovati. Hkrati pa spregleda, da on ni tisti, ki lahko v piarovskem smislu proti tej vladi kar koli doseže. Da tako slabo oceni, kaj lahko doseže, je minus in kaže, da Janša izgublja tla pod nogami.«

Politični analitik Igor Pribac dvomi, da bo serija interpelacij, ki bo vrh dosegla s tisto proti vladi, SDS prinesla kakšne politične koristi. Prepričani volilci SDS bodo strankino ravnanje podprli, pri širši volilni bazi desnice pa lahko sproži sumničavost, da želi Janša utrjevati svoj položaj vodje opozicije, ki je sicer vse bolj majav. »Kronični problem politične desnice v Sloveniji je, da ji ne uspe pridobiti zadostne podpore sredinskega volilnega telesa, da bi lahko premagala politično levico. Edina pot, da bi ji to uspelo, je, da predlaga boljše ukrepe za reševanje aktualnih problemov, kot jih ponuja vlada, kar glede na dosedanjo počasnost in nedejavnost vladajoče koalicije ne bi smela biti nemogoča naloga,« meni Pribac.

Profesor na ljubljanski filozofski fakulteti ne izključuje možnosti, da bi sedanja vlada v določenem trenutku zašla v politično krizo. Ker se stranki DeSUS ne napoveduje prav visoka podpora volilcev, bi lahko ta nekaj mesecev ali morda leto dni pred volitvami ugotovila, da se ji splača stopiti s koalicijskega voza, zavzeti do vlade kritično držo in upati, da bo za svojo dvojno igro (spet) nagrajena. Vendar pa Pribac verjame, da »tudi zlate ribice med volilci niso več tako naivne, kot so bile nekoč«.