Nova pravila o delitvi stroškov ogrevanja, ki v veljavo stopijo z današnjim dnem, bodo občutili predvsem v blokih, kjer eno ali več stanovanj zaradi tehničnih nepravilnosti ali po lastni krivdi porablja nesorazmerno veliko energije za ogrevanje v primerjavi s sosedi.

Po dosedanjih predpisih so morali v takšnem primeru v vsem bloku opustiti delitev ogrevalnih stroškov po delilnikih ter do odkritja in odprave vzroka za neobičajno odstopanje posameznega stanovanja preiti nazaj na stari način delitve stroškov po kvadraturi. Ker so se varčnejši sosedje, ki so nase prevzeli tudi del stroškov razsipnežev, začeli pritoževati, je ministrstvo za infrastrukturo s spremembo pravilnika uravnilovko ukinilo.

Razsipnežu trikratna cena

Že v kurilni sezoni, ki je pred vrati, bo razsipnež za ogrevanje svojih površin moral plačati trikratnik povprečne blokovske porabe, preostali stanovalci pa bodo stroške še naprej plačevali po porabi na delilnikih.

V novem pravilniku je tudi izrecno zapisano, da pripravljalci obračunov stanovalcem skupno ne smejo zaračunati več od dejansko dobavljene in porabljene energije za ogrevanje bloka. Nekateri izvajalci so namreč s pomočjo kazenskih pribitkov posameznim lastnikom (zaradi uničenja delilnikov, na primer) doslej to počeli.

Lastniki, ki bodo prekomerno varčevali na račun sosedov in s tem morda povzročali škodo tudi na sami stavbi in njeni konstrukciji, pa bodo morali tudi po novem pravilniku plačevati vsaj 40 odstotkov porabe glede na blokovsko povprečje. mk