Vizija republiškega stanovanjskega sklada pod vodstvom gradbenega inženirja Črtomirja Remca je postati glavni izvajalec in nosilec stanovanjske politike v državi, ki bo z lastnim, državnim in tujim denarjem ustregel raznovrstnim stanovanjskim željam slovenskega prebivalstva. A ta raznovrstnost se bo vendarle morala omejiti zlasti na najemniška stanovanja, saj ta predstavljajo eno osrednjih prioritet sklada v začrtani poslovni politiki do leta 2020.

Sklad želi do konca desetletja v sodelovanju z občinami in njihovimi stanovanjskimi skladi ter drugimi (zasebnimi) neprofitnimi stanovanjskimi organizacijami po vsej državi zgraditi do 400 novih javnih najemniških stanovanj s pripadajočimi parkirnimi mesti in še 100 bivalnih enot. Razpis za razdelitev 10 milijonov evrov v obliki posojil in še 20 milijonov evrov za direktno sofinanciranje projektov je že objavljen, v skladu pa v primeru velikega zanimanja za gradnjo obljubljajo še dodatnih pet milijonov evrov.

Treba je (bolje) izkoristiti skladova zemljišča

Še do 200 novih nezasedenih stanovanj namerava sklad za največ 20 milijonov evrov v naslednjih treh letih odkupiti od slabe banke (Družbe za upravljanje terjatev bank, DUTB) in drugih ponudnikov na trgu.

Več kot 850 stanovanj pa bi do konca desetletja lahko zraslo na skladovih zemljiščih, ki zdaj samevajo v Ljubljani, Ankaranu, Lukovici, Dragomlju, Ivančni Gorici, Kozini - Hrpeljah, Kranju in Jesenicah. Prostorski akti za gradnjo v Ivančni Gorici in Lukovici so že sprejeti, za projekta Kranj - Huje in Dragomelj - Škotin pa jih občine še pripravljajo. Sklad želi v te projekte vstopati predvsem z zemljišči, je pa predvidel tudi do 10 milijonov evrov lastnega denarja za njihovo realizacijo. Če zemljišč ne bo mogel aktivirati, jih namerava prodati.

Prebivalci države si od republiškega stanovanjskega sklada tako lahko do leta 2020 obetajo skupno okoli 1450 dodatnih javnih najemniških stanovanj, kar pa je glede na nacionalne cilje še vedno občutno premalo. Država je v svoji stanovanjski resoluciji napovedala, da bo do leta 2018 zagotovljenih dodatnih 4500 stanovanj, do leta 2022 pa dodatnih 8000 stanovanj glede na sedanjih 20.500 javnih najemniških stanovanj v državi.

Skupno potrebnih 200 milijonov evrov

Čeprav se sklad v prihodnjih letih osredotoča na pridobivanje novih stanovanj za oddajanje v najem in na celovito prenovo obstoječega stanovanjskega fonda v lasti sklada (2963 neprofitnih in 469 tržnih najemniških stanovanj), bo nekaj pozornosti še naprej namenjal tudi stanovanjem za prodajo. Konec maja je imel za direktno prodajo na zalogi 25 dokončanih stanovanj, medtem ko 269 stanovanj še gradi. Ob tem bodo vsi najemniki skladovih stanovanj po novem dobili možnost postopnega odkupa svojih najemniških stanovanj prek tako imenovanega mehanizma odkupa iz najema. Za realizacijo zastavljenih ciljev bo sklad do leta 2020 po lastnih ocenah potreboval skupno 200 milijonov evrov, ki jih namerava zagotoviti s kratkoročnimi finančnimi naložbami (135 milijonov evrov), pobranimi najemninami (25 milijonov evrov) in prodajo stanovanj (36 milijonov evrov) ter s pomočjo drugih prihodkov sklada (4 milijone evrov).