Njen odgovor ni vreden piškavega oreha. To za začetek. Na moje temeljne obtožbe, da se zahteva od ravnateljev kršenje temeljnih človekovih pravic in da gre za patološko potrebo po nadzoru, ki jo vsebujejo tudi drugi programi, s katerimi posega ministrstvo v zasebnost zaposlenih, ne odgovarja in se, verjetno po sklepih kakšnega visokega kolegija na ministrstvu, drži razlag in utemeljitev, ki ji omogočajo navajanje zakonodaje, kar pa je kaj majav plot, ki se ga drži pijanec, ko ima težave z ravnotežjem, ki mu želodčni krči uničujejo dostojanstvo in vračajo zdravje.

Odgovor gospe pa pove, da je blodnjava, v kateri živijo uradniki na ministrstvu, grozljiva, da so popolnoma brez presoje o tem, kaj pišejo in kaj zahtevajo od učiteljev, in da so brez samopremisleka, kaj počnejo in zakaj. Okrožnice, ki se iz dneva v dan vijejo v šolske računalnike kakor trakulja z nešteto členi in imajo tudi tak učinek na sistem, dokazujejo, da je ozadje delovanja šol v pravem kaosu, da deluje od okrožnice do okrožnice za vsak dan za vsako stvar posebej. Uradniki na ministrstvu morajo neprestano nekaj popravljati in razlagati, dopolnjevati, groziti in zahtevati. Od 18. avgusta do 21. septembra so spisali in razposlali 19 okrožnic v zvezi z osnovno šolo. To težko in mukotrpno početje, ki je prava polucija (vsaj v dveh smislih) šolskega sistema, se jim mogoče splača samo zato, ker povečuje njihov namišljeni pomen. Problem pa ni samo v tem: mnoge okrožnice imajo namreč, ob tem, da so lahko pravno sporne, v sebi tudi močne prikrite ali neprikrite grožnje.

Tako je tudi z okrožnico, na katero sem se javno odzval. Ponavljam: okrožnica zaradi zahtev uradnikov posega v posameznikovo intimo, uvaja grožnje in patološko potrebo po nadzoru. Na zadnji strani, po celi vrsti neumnosti, namreč piše: »Ob prejemu izjave je delavca potrebno opozoriti, da je navajanje neresničnih podatkov v izjavi lahko razlog za izredno odpoved delovnega razmerja. Odgovorna oseba zavoda oziroma oseba, ki jo le-ta pooblasti, je dolžna preveriti resničnost navedb v izjavi – ali se delavec dejansko vozi na delovno mesto iz kraja, navedenega v izjavi, ali je delavec navedel razdaljo po najkrajši poti od kraja, od koder se vozi, do delovnega mesta itd.«

Verjamem, da so stroški proračuna za vračilo stroškov prevoza enormni. Izkazalo pa se bo, da bodo sedaj še večji – stanje naše mreže javnih prevozov ni idealno. Zato bo zahteva po vračilu kilometrine ekstremno poskočila. Razlog za povečanje pa je seveda tudi v tem, da je zaposlenih vedno več učiteljev (imajo pa zmanjšano učno obveznost!), kar je posledica varčevanja z normativi, prevažajo pa se na delo iz zelo oddaljenih krajev te državice, so pač vsakodnevni nomadi. To je sicer normalno za EU, za Republiko Slovenijo pa je to proračunski strošek.

Pri tem je zelo simptomatično tudi to, da od začetka mandata ministrica celotni slovenski javnosti (ali kar javnostim, ker ima pač takšen urad v ministrstvu) mogoče za koga prijetno razlaga, kaj vse se še pripravlja, pri tem pa niti ne zavaja, pač pa pripoveduje pravljice, leporeči in napoveduje vsemu v šolstvu svetlo bodočnost, kakor da bi vse skupaj razbirala iz kavne usedline; o učbeniških skladih, na primer, trdi, da je vse v redu, pa vedo založniki, učitelji, starši (vsaka javnost zase), da je vse skupaj lepo povedano v riti. Gospa v stalni pripravljenosti bi morala vedeti, da rešitve ni, ker se njeni uradi ne držijo pravilnikov, ki jih sami zvarijo v svoji birokratski alkimiji.

Ker pa se gospa vodja službe za stike z javnostmi že sklicuje na zahtevo računskega sodišča, ki je v celoti usklajena tudi z ministrstvom za javno upravo, ko gre za prevoze na delo, javno sprašujem gospo in uradnike, kaj je z zahtevo istega organa v zvezi z osemurnim delovnikom učiteljev. Lepo bi bilo slišati blagoglasno leporečenje ministrice v nekem pogojnem prihodnjiku z mešanico optimizma in trenutne delavnosti, kaj ima povedati o tem. Rok računskega sodišča je že zdavnaj prekoračen. Mogoče bo pa kdo zaradi tega ob službo – če bo le napisana pravno sporna okrožnica enaka tej za prevoze.

Gospa ministrica in uradniki, prosim vas, preberite si 21., 32., 34. in 38. člen Ustave RS. In še enkrat preberite svojo okrožnico in si jo razložite. Prosim.

Dušan Merc, ravnatelj OŠ Prule