Vladajoča stranka nemške kanclerke Angele Merkel CDU je tudi na volitvah v Berlinu morala priznati, da pri volilcih ne žanje več veliko simpatij. V glavnem mestu je zbrala najmanj glasov volilcev od združitve dalje in se tako že praktično poslavlja od koalicije s SPD, ki je vladala mestu do zdaj. Začenjajo se naporna pogajanja za sestavo koalicije, ki bo v novem mandatu sestavljena iz najmanj treh strank. Čeprav zmagovalka, je tudi SPD močno poslabšala rezultat s prejšnjih volitev in se bo tako morala za sestavo nove deželne vlade pogajati z več strankami. Vodilni možje iz stranke na deželni ravni si puščajo proste roke pri izbiri partnerjev, najverjetnejša pa je koalicija med SPD, stranko Zelenih in Levico. Edina stranka, ki so se je v SPD odkrižali že takoj, je skrajno desna stranka Alternativa za Nemčijo (AfD), ki se je z dobrimi 14 odstotki glasov prebila že v deseti deželni parlament.

Kanclerka priznala »krivdo«

Kanclerka Angela Merkel je morala že drugič v dveh tednih del krivde za slab rezultat prevzeti na svoja ramena, konkretno zaradi svoje begunske politike. Rezultat CDU je označila za zelo nezadovoljiv, dejstvo, da CDU in SPD ne bosta več vodili berlinske politike, pa kot grenko. Razlog za slab rezultat pa vsaj deloma vidi v nerazumevanju njene begunske politike. Tako naj bi v prihodnje poskrbela za to, da bodo Nemci bolje razumeli, kaj želi doseči oziroma kaj sploh počne, je dejala na novinarski konferenci. Kako namerava to doseči, ni jasno.

Je pa očitno ocenila, da morebiti stavek »Zmogli bomo« le ni dovolj in da je morebiti pri delu volilne baze deloval, kot je dejala, provokativno. Priznala je tudi, da se vlada na begunsko krizo ni dovolj dobro pripravila. Da bi danes marsikaj naredila drugače in da bi rade volje čas zavrtela nazaj. A kanclerka za nazaj odločitev ne more spreminjati, lahko pa jih za naprej. Razumeti gre, da se bo vladajoča koalicija še dodatno skoncentrirala za integracijsko politiko in na priprave na morebiten novi begunski val.

In prav to je tisto, kar od nje pričakujejo predvsem v sestrski bavarski CSU. »Skrajni čas je, da najdemo skupne točke, da bomo preživeli na volitvah v zvezni parlament,« je zaskrbljeno dejal vodja CSU Horst Seehofer, ki kanclerko Merklovo zaradi njene begunske politike redno kritizira. Dejstvo pa je, da je Seehofer v teh dneh nekoliko bolj spravljiv, kot je bil še pred dvema tednoma. Morebiti ugotavlja, da kritiziranje kanclerke ne bo pripomoglo k dobrim rezultatom na parlamentarnih volitvah čez leto dni.

Šef SPD Sigmar Gabriel po objavi rezultatov ni pokal od veselja, pa čeprav so njegovi kolegi v Berlinu poudarjali, da je stranka dosegla cilj – ostati najmočnejša stranka v mestu. »Zdaj je naša naloga povrniti izgubljeno zaupanje volilcev,« je dejal Gabriel. Stavek, ki ga je v preteklih mesecih mogoče pogosto slišati iz ust politikov vladajoče koalicije, rezultatov pa ni in ni.