Skoraj 23 let po krvavem trojnem umoru, ki je pretresel Srbijo, slovenska sodišča še zmeraj zaposluje vprašanje, kakšno vlogo je v tem okrutnem zločinu odigral Slovenec. Mariborska sodnica Tanja Rot je lani ocenila, da je danes 44-letni Alexander Žlender nedolžen, vendar je višje sodišče njeno sodbo razveljavilo. Zadevo je prevzela okrožna sodnica Andreja Lukeš, ki je včeraj izpeljala predobravnavni narok.

Sojenje Žlendru ni nikoli dolgočasno. Obtoženi ne spoštuje nobene avtoritete in opazovalec nikoli ne ve, ali dogajanju v sodni dvorani ne sledi oziroma ga ne razume ali se iz navzočih brije norce. V svoji lanski sklepni besedi je tudi zagrozil okrožnemu tožilcu Darku Simoniču, da ga bo udaril, česar pa sodnica ni zabeležila v zapisnik. So pa o dogodku poročali mediji. To okoliščino je Simonič navajal v svoji pritožbi zoper oprostilno sodbo, višji sodniki pa so jo razveljavili tudi zaradi dejstva, da so bili razlogi oprostitve pomanjkljivi, nejasni in sami s seboj v nasprotju.

Zavrnil ponudbo tožilstva

Žlender lani ni v živo doživel, ko ga je sodnica Rotova oprostila, saj je tik pred tem besno odkorakal iz dvorane. Na včerajšnji predobravnavni narok pa je prišel. Sodnici Lukeševi ni znal ali hotel razkriti, pri katerem podjetju je zdaj zaposlen, trdil je tudi, da ne ve, koliko zasluži in kolikšno plačo prejema soproga. »To me niti ne briga,« je dejal.

Simonič je Žlendru znova ponudil, da bi ga v primeru priznanja krivde doletela največ 18-letna zaporna kazen. Obtoženi vztraja, da ni kriv. Njegova nova zagovornica Tanja Kompara je zatem začela brati svoj predlog o izločitvi dokazov, njena stranka pa jo je že po nekaj sekundah ustavila in ji dejala: »Naj vse ostane, kot je bilo.« »Ne bi izločili nezakonitih dokazov?« se je začudila odvetnica. »Ne,« ji je odvrnil Žlender. Ko je obdolženi ugovarjal tudi njenemu predlogu, da naj se ponovno zasliši vse priče, je sodnica Lukeševa povzdignila glas. »Stopita ven in se čez pet minut vrnita složna!« jima je ukazala.

Po premoru ji je Komparova razložila, da si je premislila in da se strinja z branjem izpovedb prič. Tožilec ni imel pripomb. Glavna obravnava se bo začela 11. novembra.

Ukazal eksekucijo?

Obtožnica obravnava zločin, ki se je 8. oktobra 1993 zgodil v središču Beograda. V stanovanju v Fruškogorski ulici je storilec hladnokrvno iz bližine s strelom v tilnik umoril 37-letnega podjetnika Nebojšo Salatića, njegovo 23-letno partnerico Slavico Kovačević in 17-letnega nečaka.

Dve leti zatem je srbska policija prijela Radovana Joksića iz Zemuna, ki je bil v času umora star 21 let. Priznal je, da je ustrelil trojico, in podrobno opisal potek grozljivih dogodkov. Vodja brutalnega trojnega umora je bil po njegovih besedah tedaj 21-letni Žlender. Takoj ko sta vstopila v stanovanje, naj bi mu Žlender ukazal eksekucijo trojice, »ker mrtva usta ne govorijo«. Pri tej različici dogodka je Joksić vztrajal tudi v sojenju Žlendru. Sodišče ga je zaslišalo prek videokonference.

Joksića je srbsko sodišče obsodilo na 40 let ječe, Žlender pa se je izognil sojenju, ker se je že leta 1993 vrnil v Slovenijo. Šele ko se je Srbija vključila v Interpolovo mrežo in izdala mednarodno tiralico, so ga slovenski policisti leta 2011 izsledili v Bistrici ob Dravi. Tam je neopazno živel pod svojim pravim imenom.