Devetintridesetletni državljan Srbije Vladimir Nilović in 27-letni Djordje Vostinić, državljan tako Srbije kot Francije, sta 30. maja zamaskirana oropala Zlatarno Celje v središču Ljubljane, a pri podvigu nista bila preveč uspešna. Njuno nečedno dejanje je namreč opazil policist, ki se je v prostem času ravno takrat sprehajal mimo, v hitri akciji pa so ju prijeli nedaleč stran v Puharejvi ulici. Od takrat sta v priporu, včeraj pa se je zanju odvil predobravnavni narok. Vostinić je krivdo priznal in s tožilstvom podpisal sporazum za leto in deset mesecev zapora, medtem ko Nilović dejanje zanika.

Z lasuljami, sončnimi očali in solzivcem

Tridesetega maja okoli pol enajstih dopoldne sta zakrita z lasuljami in sončnimi očali vstopila v prodajalno Zlatarne Celje v Nazorjevi ulici. Nilović je s solzivcem v roki lovil prodajalko okoli vitrine z zlatnino, medtem ko si je Vostinić ogledal plen, ki se mu je ponujal pod steklenim pultom. Pobral je dva pladnja s predmeti, po trditvah tožilstva gre za izdelke v skupni vrednosti 2172 evrov, nato pa sta jo popihala. Prodajalka je, kot smo takrat zabeležili v Dnevniku, na ves glas vpila, to pa je privabilo tudi naključnega mimoidočega. Roparja sta ga pri begu podrla po tleh, nato pa pobegnila v smeri Miklošičeve ulice. A ne za dolgo, saj ju je v svojem prostem času opazil policist, ki je sprožil akcijo, sam pa jima je sledil do Puharjeve ulice, kjer so ju nato prijeli.

Vostiniću leto in deset mesecev zapora

Vostinić je zdaj sprejel ponudbo tožilstva in z njim sklenil sporazum o krivdi, po kateri odhaja za leto in deset mesecev v zapor, plačati pa mora tudi stroške sojenja in sodno takso. Do pravnomočnosti sodbe bo počakal v priporu, in sicer tako zaradi begosumnosti kot ponovitvene nevarnosti. Elektrotehnik, ki se je šolal v Franciji, kadar se ne peča s kriminalnimi posli, prebiva v dedkovi hiši v Kraljevu, sicer pa je bil že obsojen zaradi kaznivih dejanj po evropskih mestih. Tako so ga v Luksemburgu obsodili zaradi petih vlomnih tatvin in pranja denarja, v Bruslju pa zaradi hudodelskega združevanja. Kot je povedal sam, so Nemci izdali evropski priporni nalog za njegovo prijetje zaradi poskusa hujšega ropa, ki naj bi ga izpeljal marca letos. Sodišče je sporazumu sledilo, pri čemer je sodnica kot edino olajševalno okoliščino navedla njegovo mladost: »Lahko bi se odločili za drugačno vrsto življenja!«

Dve leti preveč za Nilovića

Uro kasneje je pred sodnico v okovih, tako kot soobdolženi pred njim, stopil tudi avtomehanik Nilović, prav tako doma iz Kraljeva, ki pa v nasprotju s pajdašem krivde ni priznal. Tudi on je že bil kaznovan, julija lani je prestal zadnjo zaporno kazen. Na vprašanje, ali je še v kakšnem kazenskem postopku, je dejal, da se nekaj dogaja v Nemčiji, da pa nima pojma, za kaj gre. Tožilkine ponudbe – dve leti zapora za priznanje krivde – ni sprejel, zato bo zanj steklo klasično sojenje. Njegova zagovornica Klavdija Perger je predlagala pridobitev zdravstvene dokumentacije za pričo, ki se je odzvala klicu na pomoč prodajalne in je med begom obdolženih padla po tleh, a je tožilka temu ugovarjala. »Dokazni predlog je nepotreben, saj priča ni videla kaznivega dejanja, poleg tega se obdolženemu ne očita povzročitev lahke telesne poškodbe, priča pa zaradi dogodka tudi ni obiskala zdravnika.« Sojenje Niloviću se bo začelo 11. oktobra.