Uzakonitev možnosti, da bi lahko vnuka posvojili stari starši, bo, kot vse kaže, to jesen vroča politična materija. Zakonsko novelo, ki to ureja, sta prejšnji teden skupaj s 5000 podpisi volilcev v zakonodajni postopek vložila tako skupina poslancev NSi kot Gibanje za otroke in družine.si, slednji v petek, le dva dni za NSi.

Člena obeh predlaganih sprememb zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki govorita o posvojitvah vnukov, sta tako rekoč identična. (Ni mogoče posvojiti sorodnika v ravni vrsti, razen vnuka ali vnukinje, piše v obeh.) Oboji pa so prehiteli ministrstvo za družino, delo in socialne zadeve, ki je družinski zakonik s podobno idejo glede posvojitev poslalo v javno razpravo že konec maja, a bo zdaj moralo počakati, da bo državni zbor prej obravnaval omenjena predloga. Po besedah državne sekretarke Martine Vuk bo prav zato cilj vlade, da bi bil zakonik sprejet še letos, težko uresničiti.

Primc tudi za takojšnji odvzem roditeljskih pravic

Razlika med predlogoma, ki sta ju glede posvojitev vložila NSi in gibanje, in predlogom ministrstva je v vlogi sodišča. Po predlogu ministrstva lahko centri za socialno delo predlagajo tudi takšno možnost, toda o tem v vsakem posameznem primeru odloči sodišče. »Primčevo« gibanje – edino – predlaga tudi takojšnji sodni odvzem roditeljskih pravic staršu, ki je umoril ali hudo poškodoval zakonca oziroma partnerja ali hudo zanemarjal otroka.

Zelo blizu so si vsi trije predlogi, kar zadeva uzakonitev možnosti, da bi starši v oporoki ali notarskem zapisu izrazili svojo željo, kdo naj v primeru, da oba umreta, poskrbi za otroka. Ministrstvo ta člen še oblikuje, načeloma pa se jim zdi ideja sprejemljiva. Predloga Nove Slovenije in gibanja se razlikujeta v niansah. V predlogu NSi je, na primer, dodano, da lahko svojo željo izrazi tudi oče za otroka, ki se bo rodil po njegovi smrti. Gibanje pa je, na primer, zapisalo, da skrbnika v primeru nesoglasij o poslednji volji staršev, ki bi nastala med CSD, varovancem ter starimi starši in drugimi bližnjimi sorodniki, določi sodišče v nepravdnem postopku.

NSi gibanje pri vložitvi zakona prehitela za dva dni

V NSi zatrjujejo, da so gibanje pri vložitvi zakona prehiteli po naključju. Že spomladi, pravijo, so naročili raziskovalno nalogo o tem, kako je vprašanje posvajanja otrok urejeno po Evropi. Ko so vse preučili, so pripravili predlog novele in ga vložili. Neuradno ne izključujejo možnosti, da bi jih podprla SMC. Po naših informacijah to ni prav verjetno, saj bo vlada kmalu sprejela svoj predlog.