»Ni logično, da v Finančni upravi RS ponovno pošiljajo položnice za plačilo nadomestila za stavbno zemljišče tudi tistim, ko so del obveznosti res poravnali z manjšo zamudo, a kljub temu pred rokom, ko so ponovno pošiljali nove položnice. Tudi sam sem med njimi. Ker sem položnico plačal prek spletne banke, so morali plačilo zaznati takoj. A so mi kljub temu ponovno poslali odločbo z novimi položnicami. Zato se sprašujem, zakaj v Fursu nimajo sistema, ki bi avtomatično izločil vse zavezance, ki so že poravnali del obveznosti,« sprašuje bralec Matevž Skamen iz Kamnika. Dodal je, da bodo nekateri zavezanci, ki so že poravnali del obveznosti, morda zdaj brez razmisleka plačali kar vse štiri položnice. Tako bo prišlo do preplačil, ki jih bodo v Fursu vračali z velikim zamikom, meni bralec in dodaja, da v odločbi ni navodil, kako ravnati v tem primeru.

Bralca zanima tudi, kdaj bodo vračali morebitna preplačila, ali lahko zavezanci davščine plačajo predčasno in ali lahko zneske na obeh položnicah združijo. Nekateri zneski na položnicah so namreč nesorazmerno nizki v primerjavi z višino provizij, zato jih marsikdo raje združi, da mu ne bi bilo treba plačati več provizij. Ali je treba v tem primeru na položnici označiti, da gre za združen znesek, še sprašuje bralec.

Zakon o davčnem postopku

»Odločbe o odmeri nadomestila za stavbno zemljišče za leto 2016 so bile poslane fizičnim osebam z navadno pošto 6. junija, in sicer z datumom odpreme 16. junij. Zavezancem, ki do 1. avgusta niso poravnali prvega obroka, so bile 24. avgusta iste odločbe poslane ponovno, tokrat z osebno vročitvijo in novimi datumi zapadlosti plačil, je pojasnila Marjeta Novšak iz kamniškega oddelka za urejanje prostora. »Zavezanci, ki še niso plačali, naj plačajo obveznosti v rokih, ki so navedeni na ponovno poslanih položnicah,« je še dodala in pristavila, da so jim ta navodila posredovali iz ministrstva za finance. Pojasnili so jim tudi, da lahko občani, ki so pred ponovnim prejemom položnic že poravnali del obveznosti, to upoštevajo pri naslednjih plačilih.

Preplačila vračajo

»Pravnim osebam so bile junijske odločbe poslane elektronsko po sistemu eDavki in se po izteku 15-dnevnega roka štejejo za vročene, četudi jih zavezanci niso prevzeli in poravnali,« je Novšakova pojasnila pravila igre za pravne osebe, ki jim odločb ne vročajo dvakrat.

»FURS pri vročanju odločb o odmeri NUSZ ravna skladno z zakonom o davčnem postopku,« so nam pojasnili tudi v finančni upravi in dodali, da se občanom prve odločbe vročajo z navadno, druge pa z osebno vročitvijo, če zavezanci davkov ne plačajo v roku. Če zavezanec obveznost plača po poteku roka, a še pred začetkom postopka za ponovno vročanje odločb, se mu odločbe praviloma ne vroča ponovno. Ker pa je postopek za ponovno vročanje odločb sestavljen iz postopka z več opravili (priprava podatkov, pošiljanje tiskarju, odprema), ki potekajo v upravi in pri zunanjih izvajalcih, izločanje posameznih zavezancev, ki so obveznost po prvotno vročeni odločbi plačali po začetku postopka za ponovno vročanje, ni mogoče.

Preplačila vračajo na podlagi prejetega zahtevka zavezanca, ki je prostovoljno oz. po pomoti večkrat plačal isto dajatev. Preplačilo pa se lahko porabi tudi za zapiranje obrokov, ki še niso zapadli, so še zapisali v odgovoru. Dodali so, da lahko zavezanec dajatev plača pred zapadlostjo oz. pred rokom, ki je naveden na plačilnem nalogu. Če plača po zapadlosti, mora plačati tudi zakonske zamudne obresti. V enem znesku lahko dajatev plača le, kadar se plačilo nanaša na eno občino (isti vplačilni račun prejemnika). Če oseba plačuje več odmer za različne občine, mora pripraviti plačilni nalog za vsako občino posebej. Združitve plačil z dveh položnic pa ni treba posebej označiti.