Ekonomska opozorila kitajskega predsednika Xi Jinpinga v uvodnem nagovoru voditeljev dvajseterice razvitih in hitro razvijajočih se gospodarstev na dvodnevnem srečanju v Hangzhouju so sledila poprejšnjemu dvostranskemu pogovoru z ameriškim predsednikom Barackom Obamo. Ta naj bi bil po navedbah Bele hiše »izjemno plodovit«, čeprav državi nista zbližali stališč o nekaterih žgočih temah, kakršna so napetosti v Južnokitajskem morju.

Tudi sicer je bila nedelja pred skupno večerjo posvečena bilateralnim pogovorom. Xi se je sešel še z avstralskim premierjem Malcolmom Turnbullom in izrazil upanje, da bo Canberra ustvarjala pošteno, pregledno in predvidljivo politično okolje za tuje naložbe. V ozadju tega diplomatskega opozorila sta neuspešna kitajska nakupa največje avstralske elektroenergetske družbe Ausgrid in govedorejskega konzorcija Kidman & Co., ki naj bi ju Avstralija protekcionistično preprečila. Nedelja je bila tudi priložnost za prvo srečanje Obame s pobrexitsko britansko premierko Thereso May. Ameriški predsednik ji je zagotovil, da britanski odhod iz EU ne bo škodoval medsebojnim odnosom in ocenil, da bi se lahko gospodarstvi v prihodnje še okrepili.

Pomenljiva bilaterala

Mayeva se je srečala tudi z ruskim voditeljem Vladimirjem Putinom. »Čeprav so med nami razlike, imamo vrsto pomembnih tem za pogovor in upam, da bo naš odnos iskren in odprt,« je ob tem dejala britanska premierka, ruski mediji pa so poročali, da sta največ pozornosti namenila boju proti terorizmu in drugim varnostnim vprašanjem ter razmeram v Siriji. Z Obamo, Putinom in nemško kanclerko Angelo Merkel se je v Hangzhouju ločeno srečal turški predsednik Recep Tayyip Erdogan. Z Merklovo se je srečal prvič po neuspelem vojaškem puču in v ozračju poslabšanih odnosov med državama tudi zaradi nedavno sprejete resolucije v nemškem parlamentu o turškem genocidu nad Armenci med prvo svetovno vojno. Turški predsednik je sicer od Obame dobil obljubo, da bodo ZDA »poskrbele, da bodo tisti, ki so odgovorni za poskus udara, pripeljani pred roko pravice«, ne pa tudi, da bo med njimi Fethullah Gülen, v ZDA živeči klerik, ki ga Ankara obtožuje organizacije puča. Da se otoplitev med Turčijo in Rusijo nadaljuje, sta Erdogan in Putin pokazala z dogovorom o ustanovitvi skupnega investicijskega sklada, ob vrhu G20 pa je napovedano tudi srečanje Putina z Obamo s Sirijo kot glavno temo. de