Strelski obračuni in aretacije v srbskem podzemlju naj bi nekatere pomembne akterje beograjskega organiziranega kriminala še bolj preusmerili v tujino. Med njimi naj bi bili predvsem pripadniki zloglasne roparske tolpe Rožnati panter, ki se ukvarja z ropi zlatarn in draguljarn ter je pred kratkim udarila tudi v Ljubljani.

Od ropov raje k tihotapljenju

V vodstvu beograjske policije so pred kratkim za Blic potrdili, da je večina tamkajšnjih tolp, ki so se ukvarjale z oboroženimi ropi, v zadnjem času razpadla. »Njihovi šefi so odšli v tujino, v njihove vrste pa so prišli mlajši člani, kar je tolpe oslabilo. Veliko se jih loteva drugih kaznivih dejanj, ki omogočajo večji zaslužek, kot denimo tihotapljenje droge ali v zadnjem času tihotapljenje migrantov,« je za Blic povedal Marko Marković.

Dogajanje v Beogradu pozorno spremljajo predvsem na Hrvaškem, kjer so se ustrašili, da bodo kot prva soseda močno na udaru. Za varnost naših južnih sosedov so se pred dnevi močno zbali v Jutarnjem listu, kjer opozarjajo, da je Hrvaška za srbske kriminalce logistično zelo privlačna zaradi bližine domovine, v katero se lahko po potrebi nemudoma umaknejo. Po drugi strani pa je obdobje teroristične varnostne grožnje po Evropi poostrilo nadzore na mejah, kar otežuje tudi logistiko kriminalcev.

Slovenska policija opaža obraten trend

Po več streljanjih v Beogradu in aretaciji nekdanjega vodje Rožnatih panterjev Ivana Adrovca, ki je za rešetkami v Švici, naj bi se številni kriminalci preselili predvsem v Švico, pa tudi v države Evropske unije. Tako naj bi v Beogradu ostali le tisti, ki jih v tujini iščejo zaradi aretacije.

»V Sloveniji ni mogoče zaznati, da bi razkritje kriminalnih združb na območju zahodnega Balkana povzročilo večje preseljevanje članov teh kriminalnih združb v Slovenijo,« mirijo na slovenski generalni policijski upravi in dodajajo, da opažajo celo nasproten trend: »Zaznati je mogoče ravno obratno delovanje tistih posameznikov (balkanskih kriminalnih združb, op. p.), ki sodelujejo s kriminalnimi združbami z območja zahodne Evrope. Ti se z območja zahodne Evrope po razkritju dela združbe preselijo v matične države, saj se s tem izognejo izročitvam na podlagi nalogov za prijetje in predajo,« pravijo v vodstvu slovenske policije, kjer so nam pojasnili, da sicer že več let zaznavajo prisotnost tako tujih kot tudi slovenskih državljanov, ki imajo s srbskimi kriminalnimi združbami tesne povezave, celo sorodstvene. Eden takšnih naj bi bil tudi Ljubljančan Dragan Tošić, ki naj bi imel tesne stike z že padlim kraljem kokaina Darkom Šarićem, vendar mu očitkov tožilstva za zdaj še niso dokazali.

Prav tako je bila v Sloveniji pred leti dejavna srbska združba, ki je ropala pošte, februarja letos pa je Ljubljano, natančneje draguljarno Malalan, obiskal celo Rožnati panter. Pri ropu je prišlo do streljanja, saj je prodajalec Matej Z. stekel za roparjema in enega celo zgrabil ter ga poskušal zadržati, dokler ga ropar ni ustrelil v nogo. Prodajalec je za poskus »aretacije« pred kratkim prejel tudi policijsko medaljo za hrabrost, policisti pa medtem tudi s pomočjo tiralice iščejo Ivana Milovanovića in Petra Škora (oba domnevna člana združbe Rožnati panter), ki naj bi bila vpletena v spektakularen, okoli pol milijona evrov težak rop sredi belega dne v središču prestolnice.