»Osmega junija okrog 10. ure je veterinarska inšpektorica Barbara Tomše skupaj s še eno inšpektorico pozvonila na moja vrata in povedala, da je dobila prijavo, češ da se iz mojega stanovanja širi smrad po mačkah. Ker sem se vrnila z letne skupščine mednarodne felinološke zveze, sem bila utrujena, zato se nisem želela pogovarjati na hodniku in sem jima nič hudega sluteč dovolila vstop, čeprav nista imeli sodnega naloga za preiskavo. Takrat se je začelo trpljenje, ki ga z mojimi mačkami preživljam še danes,« je povedala Vanda Marija Godek, priznana vzrediteljica perzijskih mačk in soustanoviteljica Felinološkega društva Ljubljana, kjer je tudi predsednica vzrejne komisije.

Godekova je tudi mednarodna sodnica z licenco mednarodne felinološke zveze (Federation Internationale Feline – FIFe), najstarejše felinološke organizacije v Evropi. Skratka, je oseba, ki je življenje posvetila mačkam. Zdaj pa jo je inšpektorica obtožila mučenja mačk in ji večji del mačjega krdela z odločbo odvzela.

Inšpektorica jo je poniževala

Po pripovedovanju Godekove se je inšpektorica do nje vedla skrajno poniževalno. »Obregnila se je celo ob perilo, ki je bilo poleg pralnega stroja pripravljeno na pranje, ker sem prišla z daljše poti. Zatem je komentirala mačja stranišča, ki so bila tako kot vsako jutro tik pred tem temeljito očiščena in nasuta z visokokakovostnim posipom. Suvereno mi je razložila, da stranišča niso bila očiščena več dni. Gospa očitno še ni videla stranišča, ki ni bilo očiščeno en dan, kaj šele več dni. Sleherni mačji skrbnik ve, da mačke samo čakajo, kdaj boš očistil stranišča, in se zatem druga za drugo spravijo znova opravit potrebo,« je pojasnila Godekova.

Prav tako so bile zlonamerne inšpektoričine navedbe o boleznih in nehigieni v času odvzema, pravi mačja vzrediteljica, ki ji je prav inšpektorica Tomšetova pred tremi leti izdala dovoljenje za vzrejo 15 mačk v stanovanjskem bloku v Kosezah. Sogovornica trdi, da ni bilo na tleh nikakršne umazanije ali urina, saj kuhinjo, predsobo in stranišče prav zaradi mačk pomiva dvakrat na dan s sredstvom za čiščenje stekla in z razkužili. Tudi v času našega obiska o kakršnem koli smradu, ki naj bi zaudarjal na hodnik in v druga stanovanja, ni bilo ne duha ne sluha.

»Resda sem imela ob obisku inšpektorice nekaj več kot 15 mačk, a je bila večina nadštevilnih mačkonov, ki jim še nisem uspela najti ljubečih skrbnikov, mlajših od enega leta, torej še niso bili odrasli. Dovoljenje pa govori o 15 odraslih mačkah. Večkrat sem inšpektorico prosila, naj mačke pusti v domu, ki ga poznajo in kjer se počutijo varne, in mi omogoči, da poiščem dom za mlajše kastrate, vendar se za moje prošnje ni zmenila. Le vztrajno je ponavljala, da gredo vse stran,« je dogodek opisala mačja vzrediteljica.

Je bil odvzem mačk vnaprej zrežiran?

Zatem je po besedah Godekove inšpektorica poklicala v zavetišče Gmajnice in naročila, naj pridejo po mačke. »Šele pozneje sem dojela, da je bil odvzem dokaj nenavaden, saj inšpektorica med telefoniranjem sploh ni navedla naslova, kam naj pridejo po mačke, predstavnik zavetišča pa je s številnimi kletkami vred prišel v rekordnem času, v manj kot dvajsetih minutah,« je povedala sogovornica.

Potem ko so bile mačke prepeljane v zavetišče, Godekovi niso dovolili, da bi jih videla ali jim vsaj prinesla hrano, ki so je vajene. »So mi pa dobri ljudje v zavetišču dali nasvet, da bom mačke lahko najhitreje rešila, če jih prepišem na svoje znance. Tako sem tudi storila.«

Šoka pa niso doživele le nič krive mačke, temveč tudi vzrediteljica, ki jo od takrat pestijo zdravstvene težave. »Za nameček je inšpektorica na center za socialno delo poslala sporočilo, naj me kontaktirajo zaradi ureditve življenjskih razmer. Si predstavljate? Očitno me je želela prikazati kot neuravnoteženo zbiralko mačk. Vse moje mačke so čistopasemske z mednarodno priznanimi rodovniki in potomke načrtovane, skoraj tridesetletne vzreje,« je ogorčena Godekova, ki jo je inšpektorica tudi finančno močno obremenila, saj je morala mačkam ob rešitvi iz zavetišča zamenjati povsem zakonite potne liste, s katerimi je svoje ljubljenke vodila po vsej Evropi. Stroškov je bilo za 1600 evrov, pravi.

Ostala je tudi brez licence za vzrejo

A saga se s tem še ni končala. Poleg tega, da je inšpektorica Godekovi onemogočila razstavljanje njenih doslej večkrat nagrajenih mačk in ji odvzela licenco za vzrejo, ji je poslala še odločbo, po kateri na domačem naslovu ne sme imeti več kot pet odraslih živali iste vrste.

»Še vedno pa me obremenjuje z grožnjami. Julija je spet nenajavljeno trkala po mojih vratih, mi pod nos pomolila značko in povedala, da je 'prišla malo pogledat'. Vstop sem ji kajpada zavrnila. V začetku tega meseca pa se je vrnila s sodnim nalogom, in ker sem bila odsotna, je odvetniku po telefonu zagrozila, da bo vlomila v stanovanje (to nam je potrdil tudi odvetnik Tadej Kovačič, op. p.).

Res ne vem, zakaj bi nekdo nasilno vstopal v moje stanovanje. Sem upokojenka, ne ukvarjam se z drogo, nezakonito trgovino ali prekupčevanjem, nikogar ne ogrožam, žalim ali mu grozim, česar se ne bi moglo reči za to, kar počne inšpektorica. Nadme je krenila z vsemi sredstvi, bije pravo osebno vojno. Očitno me hoče degradirati kot človeka in tudi kot vzreditelja,« je skrušena Godekova, ki se je s pomočjo odvetnikov pritožila na upravno inšpekcijo, medtem ko je na Upravo republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin podala zahtevo za izločitev veterinarske inšpektorice Barbare Tomše iz vseh nadaljnjih postopkov.

Godekova pravi, da bi rada le nazaj svoje mačke, ki so zdaj nameščene na različnih lokacijah po Sloveniji, saj so ji edina uteha, ki ji je ostala po moževi smrti. Čuti pa tudi moralno obvezo, da zanje poskrbi, saj so nekatere že zelo stare. »Mačke ne morejo čakati, da se pravno izkaže krivično ravnanje inšpektorice, katerega žrtev so bile,« je sklenila Godekova.