Potem ko so se včeraj končali vsi predobravnavni naroki za obtožene pridelave in prometa s prepovedanimi drogami, za danes napovedane glavne obravnave ne bo. Sodnica Milena Turuk želi namreč pridobiti še mnenje višjega sodišča o izjavi Petra Križnarja, enega od obtoženih. To je okrožna državna tožilka Nadja Gasser večkrat uporabila v obtožnici. Vendar pa je Križnar, kot nam je pojasnil njegov odvetnik Samo Mirt Kavšek, izjavo podal šele po končani preiskavi – v obdobju, ko se je skupaj z zagovornikom poskušal s tožilstvom dogovoriti za sporazum o priznanju krivde. Ker do omenjenega sporazuma ni prišlo in se postopek zoper Križnarja nadaljuje, bo svoje mnenje o uporabi te izjave podalo višje sodišče.

Anonimnima prijavama želijo priti do dna

Precej kritik je obramba včeraj namenila odločitvi višjega sodišča, da iz dokazov ne bo izločilo dveh anonimnih prijav policiji, ki sta bili konec leta 2014 oziroma ob začetku leta 2015 povod za policijsko preiskavo obtoženih. Kot so zagovorniki izpostavili že junija, je bilo v obeh prijavah sumljivo veliko izjemno natančnih podatkov.

Kriminalna združba naj bi sicer štela 33 članov, so pred slabim letom izjavili gorenjski policisti. Stari so med 26 in 68 let, med njimi so tudi stari znanci policije, ki so bili zaradi tovrstnih nezakonitih dejanj že obsojeni, prav vsi sodelujoči pa so imeli pri pridelavi, predelavi in preprodaji droge točno določene naloge. Medtem ko so drogo gojili in pridelovali v stanovanjskih in poslovnih prostorih predvsem na Gorenjskem in Primorskem, so jo preprodajali po vsej državi in v sosednjih Avstriji in Italiji.

Od 24 oseb, ki so jim odvzeli prostost, so jih 11 privedli na zaslišanje, za osem pa je preiskovalna sodnica odredila pripor. Jedro združbe je po besedah policistov tvorilo pet oseb. Osem obtoženih, ki so na postopke na sodišču čakali na prostosti, je doslej krivdo že priznalo, vendar med njimi ni bilo domnevnih organizatorjev trgovine s konopljo. Trenutno sojenje v priporu čakajo štirje – Martin Bohnec, Peter Križnar, Danijel Oset ter Matjaž Smolinsky. Predobravnavni narok je včeraj potekal še za Anesa Dukića in Uga Grbca. Mateja Čemažarja pa na sodišče ni bilo, zato bodo tudi o njegovi usodi odločali na glavni obravnavi.

Tožilka zavrnila kritike o »skesancih«

Med pričami na glavni obravnavi naj bi po predlogu tožilke Gasserjeve nastopili tudi tisti, ki so krivdo že priznali, kar pa je zagovornike obtoženih razburilo. Tožilki so očitali pravno neutemeljenost predlogov. Zagovornik Uga Grbca Branko Gvozdić je bil kritičen: »'Skesanci' so v glavnem povedali, da so dejanja priznali zato, ker jim je bila obljubljena ustrezna nižja kazen in ker nimajo finančnih sredstev, da bi si zagotovili obrambo. Vendar pa dejanj niso storili ali pa vsaj ne v celoti, kot jim je očitala obtožnica.« Izrazil je še prepričanje, da želi tožilka iz katerega od njih izvleči zgolj morebitno pričanje, ki bi potrdilo navedbe v njeni obtožnici, kar pa za pravno relevantnost predlaganih dokazov po njegovem ni dovolj.

Tožilka Nadja Gasser je vse očitke zavrnila. »Kot tožilka pri sklepanju sporazumov ali pri dogovarjanju, da bi kdor koli od obtoženih krivdo priznal, nisem nikoli obljubljala nižjih kazni. Obtoženim v prisotnosti njihovih zagovornikov izrecno osebno povem, kakšen je moj predlog za kazensko sankcijo. Ta predlog ustrezno obrazložim in pojasnim, katere okoliščine, ki jih navedejo obtoženci, pri tem upoštevam. Na podlagi tega ponudim predlagano kazensko sankcijo,« je pojasnila strokovnost svojega dela. Prav tako je zavrnila očitke, da so nekateri člani domnevne združbe krivdo priznali zaradi pomanjkanja denarja. »Skoraj vsi nekdanji obtoženi, ki so predlagani kot priče, so imeli zagovornike po uradni dolžnosti,« je še dodala.