Prve razrede bo letos znova napolnila ena iz niza številčno močnih generacij, ki so pred leti povzročile naval na ljubljanske javne vrtce, in zato bodo šolske klopi bolj zapolnjene. Lani je javne ljubljanske osnovne šole in tri zasebne šole (waldorfsko, osnovno šolo Alojzija Šuštarja in Montessori inštitut) obiskovalo kar 667 učencev več kot leto prej, v šolskem letu 2016/2017 pa se bo število ljubljanskih osnovnošolcev povečalo za kar 884.

V primerjavi s prejšnjim letom se bo bistveno povečalo tudi število prvošolcev. Skupno bo jutri svojo osnovnošolsko odisejado začelo 3.103 šest- in sedemletnikov. V kar enajstih osnovnih šolah so morali zanje oblikovati po en oddelek prvega razreda več kot v preteklem šolskem letu, z enim oddelkom prvega razreda manj pa bodo novo šolsko leto začeli na osnovnih šolah Kolezija, Majde Vrhovnik in Mirana Jarca. Zasebne šole bodo prvošolce sprejele v šest oddelkov in skupno bo tako z jutrišnjim prvim šolskim dnem na območju Mestne občine Ljubljana začelo znanje skupaj nabirati kar 136 prvih razredov.

Več otrok, več oddelkov, več prostora

Da se število ljubljanskih osnovnošolcev zadnja leta vztrajno povečuje, župana Zorana Jankovića zelo veseli, saj kaže, da prestolnica raste po številu prebivalcev in pa tudi, da so njeni prebivalci mladi. Prav mlado prebivalstvo pa zahteva tudi številne prilagoditve.

Neizkoriščene šolske prostore so šole doslej po navodilih občinskega oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje zaradi povečanega vpisa v vrtce namenjale za izvajanje programa predšolske vzgoje. Zdaj, ko številčno močne generacije vstopajo v šole in ker demografski podatki kažejo, da bo vpis v osnovne šole na območju Ljubljane povečan še vsaj dve leti, pa te prostore ponovno preurejajo in namenjajo osnovnošolcem.

Hkrati se občina odziva na potrebe po dodatnem učnem prostoru, ki ga povzroča tudi pomikanje številčnejših generacij v višje razrede, z urejanjem novih učilnic in manjšimi prenovami notranjih prostorov šol. V letošnjem letu prenavljajo in dograjujejo osnovni šoli Zalog, kjer bodo dozidali tri nove učilnice, in Franca Rozmana Staneta, na kateri bo štirifazna sanacija predvidoma končana leta 2019.

Tudi število oddelkov je tako vsako leto večje. V letošnjem šolskem letu bodo šole zagotovile 29 novih oddelkov. Večinoma po enega ali dva, le na osnovni šoli Riharda Jakopiča bodo dodali tri nove oddelke, in v šolskem letu 2016/2017 bo na ljubljanskih javnih šolah za skoraj 23.000 učencev na voljo kar 1.019 razredov. Posledično se povprečno število otrok v posameznem oddelku kljub povečanemu vpisu ne bo bistveno spremenilo. Malenkost se bo povečalo, z 22,2 na 22,4, kar pa je, kot je poudaril župan, optimalno število za razred.

Dolg seznam šolskih investicij

Številne šole so med poletnimi počitnicami že dobile novo opremo, prenovile jedilnico, centralno kuhinjo, knjižnico, še več je energetsko prenovljenih, pri kar nekaj šolah pa bodo šolarje jutri pričakala tudi prenovljena šolska igrišča. Dolg je seznam občinskih projektov v osnovnih šolah, ki so že končani ali pa so ravno v zaključni fazi, še daljši pa je seznam načrtovanih naložb.

V bližnji prihodnosti ima občina v načrtu gradnjo prizidkov oziroma adaptacije prostorov na osnovnih šolah Riharda Jakopiča in narodnega heroja Maksa Pečarja, kjer bodo dobili tudi novo športno dvorano. Nadaljevali bodo začeto obsežno rekonstrukcijo na osnovni šoli Franca Rozmana Staneta, v prihodnosti pa na občini načrtujejo gradnjo prizidkov oziroma prenove prostorov predvsem na osnovnih šolah v bližini novih sosesk Zeleni gaj ter Polje III in Polje IV. Druge naložbe pa bo ustanoviteljica prilagajala vpisu otrok v posamezne šole.