Samomorilski napad na policijsko postajo v mestu Cizre v bližini turško-sirsko-iraške tromeje je sledil prvemu močnejšemu vpadu turške vojske na sirsko ozemlje v porečju precej bolj proti zahodu oddaljenega Evfrata, ki je za Turčijo zadnja linija obrambe pred kurdskimi separatisti na njenem vzhodu ter v Iraku in Siriji. Oblasti v Ankari so napad takoj pripisale prepovedani kurdski delavski stranki, premier Binali Yildirim pa je že napovedal povračilne ukrepe. Na tiskovni konferenci v Carigradu je dejal, da Turčije ne bo imela za talko nobena teroristična organizacija. Cizre je sicer že dlje časa prizorišče spopadov med turškimi varnostnimi silami in kurdskimi uporniki, ki pa jih zdaj Ankara širi še na sirsko ozemlje.

Turška vojska ostaja v Siriji

Po navedbah več tiskovnih agencij je tako turška vojska znova obstreljevala položaje kurdskih zaščitnih enot (YPG) na sirskem severu, pri čemer pa ostaja nejasno, ali so se te umaknile z zahodnega brega Evfrata, kot je zahtevala Turčija po ofenzivi sirskih demokratičnih sil pri Manbidžu. Predstavnik vojaške koalicije proti Islamski državi pod vodstvom ZDA John Dorrian je sicer zagotovil, da so se pripadniki YPG večinoma umaknili na vzhodni breg omenjene reke, a je dodal, da je nekaj kurdskih enot ostalo na osvobojenem ozemlju, da bi pomagale pri čiščenju minskih polj in lovu na skrajneže Islamske države.

Turški premier je medtem zagotovil, da bo njihova vojska ostala v Siriji, dokler obmejnega območja ne bo očistila skrajnežev Islamske države in vseh drugih teroristov, med kater uvršča tudi kurdsko milico. Ameriški zunanji minister John Kerry in njegov ruski kolega Sergej Lavrov si medtem v Ženevi prizadevata doseči širši sporazum o boju z islamskimi skrajneži v Siriji. ZDA in Rusija v Siriji sicer podpirata tudi nasprotujoče si strani, a že kak mesec vodita pogovore o morebitnem vojaškem sodelovanju, ki bi omogočilo prekinitev spopadov brez kršitev in skupen boj proti tamkajšnjim džihadističnim skupinam.

V sami Siriji je bilo včeraj v središču pozornosti dogajanje okoli obleganega mesta Daraja. Tja so lahko vstopila prva reševalna vozila Rdečega polmeseca, saj so se sirski režim in uporniki v četrtek dogovorili o evakuaciji več tisoč prebivalcev. Pripadniki upornikov naj bi odšli v Idlib, ki je še vedno v njihovih rokah, okoli 4000 civilistov pa v sprejemne centre režimskih sil v okolici Damaska. Te bodo po doseženem sporazumu tudi prevzele nadzor nad Darajo. Ta je od središča Damaska oddaljena le četrt ure vožnje, bila pa je med prvimi, v katerih so izbruhnili protivladni protesti.

V zadnjem zbliževanju odnosov med Turčijo in Moskvo pa sta se včeraj ruski predsednik Vladimir Putin in njegov turški kolega Recep Tayyip Erdogan dogovorila o zagotavljanju človekoljubne pomoči sirskemu Alepu, ki je najbolj strašljiva žrtev sirske državljanske vojne. Predsednika sta se ob tem strinjala, da je treba skupno nastopiti proti vsem terorističnim skupinam v Siriji, Erdogan pa je Putina v telefonskem pogovoru obvestil tudi o tekočih turških vojaških operacijah v Siriji. de