Predsedniku Mednarodnega olimpijskega komiteja Thomasu Bachu sem izrazil svojo zahvalo. Z oblikovanjem prve olimpijske ekipe beguncev je izkazal izjemno sočutje do te ranljive skupine. Počaščen sem, da sem se lahko s to olimpijsko ekipo tudi srečal. Prestali so grozo razselitve in bolečino izgube. Njihova osebna moč je navdihujoča. Čeprav nič ne more spremeniti preteklosti, ti športniki dokazujejo, da je mogoče premagati še tako temne trenutke v življenju. V vsakem pogledu so zmagovalci, tudi če ne dosežejo olimpijskih stopničk.

V teh mladih beguncih sem videl strast in upanje, kar v sebi nosi na milijone mladih po svetu. V času izjemne revščine, sovražne diskriminacije, naraščajočega nasilnega ekstremizma, degradacije okolja in drugih globalnih groženj se moramo ozreti proti tistim, ki jih je našteto najbolj prizadelo, in najti rešitve. Še posebno ne smemo pozabiti na mlade.

Združeni narodi (ZN) so zavezani, da delajo za mlade in z njimi. V ta namen sem januarja 2013 imenoval prvega posebnega odposlanca ZN za mlade v zgodovini organizacije, kar je postal Ahmad Alhendawi, ko je bil star 28 let. Kot mednarodna organizacija smo prisotni na terenu, da vsem mladim zagotovimo možnost izobraževanja, zdravstvenih storitev in zaposlitve ter pravice, ki jim pripadajo. Vsako leto mladinski forum ekonomskega in socialnega sveta ZN združi vodilne vladne uradnike in mlade aktiviste, da razpravljajo o najbolj perečih globalnih problemih. Navsezadnje ZN tudi vedno bolj sodelujejo z mladinskimi organizacijami in organizacijami za mlade s ciljem krepitve miru in razvoja po svetu.

Vsako leto 12. avgusta zaznamujemo mednarodni dan mladih. Takrat je čas za resne obljube. Letos sem napovedal nove ukrepe za opolnomočenje mladih.

Želim odpraviti resno pomanjkljivost, in sicer izključenost mladih iz varnostnih vprašanj. Če je povsem običajno, da mladi umirajo v vojnah, morajo imeti tudi svoje mesto na pogajanjih o miru.

Varnostni svet ZN je to končno prepoznal decembra lani, ko je sprejel resolucijo 2250 o podpori mladim pri gradnji miru.

Ker želim vedeti, kakšen je dosežen napredek na tem področju, sem vzpostavil novo svetovalno skupino. Kot večina drugih takšnih skupin je tudi ta raznolika in mednarodna, a ima dodatno prednost. Vanjo sem vključil mlade, katerih življenje je že bilo na kocki zaradi vojne. Skoraj polovica vseh članov skupine so mladi. Ena članica je v vojni izgubila svojega očeta, drugi je preživel strelno rano, preostali pa so begunci. S skupnim strokovnim znanjem vseh članov pričakujem, da bo poročilo privedlo do novih spoznanj in napredka na tem področju.

Mladi imajo vse potrebno znanje in energijo, da prispevajo k družbi. Žal jim primanjkuje možnosti za dostojno delo. V svetovnem merilu je več kot 70 milijonov mladih brezposelnih. Da bomo kos temu izzivu, sem imenoval novega posebnega odposlanca ZN za zaposlovanje mladih, kar je postal nekdanji avstrijski kancler Werner Faymann. Ta bo sodeloval z mojim posebnim odposlancem za mlade in drugimi strokovnjaki iz ZN ter Mednarodno organizacijo dela. S skupnimi močmi bodo iskali rešitve za problematiko brezposelnosti mladih.

Prepričani smo, da lahko mladi storijo veliko več, kot le polnijo delovna mesta. Pravzaprav jih lahko ustvarjajo. Mlade sem pozval, naj tvegajo. Vsak uspešen podjetnik se je povzpel na vrh v spremstvu več neuspehov.

Mladi po svetu lahko pomagajo uresničiti agendo 2030 za trajnostni razvoj, ki predstavlja naš globalni načrt za ljudi, planet in blaginjo.

Letos bomo prvič v zgodovini imenovali skupino mladih voditeljev ZN za cilje trajnostnega razvoja. To bo skupina 17 izjemnih mladih, ki bodo izbrani izmed več kot 18.000 nominiranih. Skupino izbranih mladih bomo septembra letos povabili na sedež ZN v New Yorku, kjer bomo prisluhnili njihovim idejam za našo skupno prihodnost.

Zavedam se, da so našteti ukrepi majhni in simbolični. Konec koncev je teh 17 voditeljev za trajnostni razvoj simbol za spremembe, ki jih potrebujemo. Svetovalna skupina za mlade in gradnjo miru ima le nekaj članov in ta nova imenovanja ne bodo prinesla hitrih sprememb. Vsega tega se zavedam.

Izvedeni ukrepi globalnih problemov ne bodo rešili čez noč, zato pozivam vse ljudi, še posebno pa mlade, naj naredijo svoj del naloge. Kamorkoli grem, izkoristim vsako priložnost, da mlade pozovem, naj bodo globalni državljani, naj izrazijo svoje mnenje in spremenijo naš svet. Več deset tisoč mladih je že uslišalo moj poziv. Aktivirati moramo več milijonov ljudi, da bomo dosegli cilje trajnostnega razvoja.

Spremlja nas izjemen napredek. Spominjam se, ko sem še držal svoje otroke v rokah, sedaj pa jih imajo že sami. Seveda bistvenih sprememb ne opazimo na kratki rok, jih pa na dolgega. Znajo biti izjemne. Če bomo nenehno podpirali mlade, bodo lahko ustvarili bolj varno, pravično in trajnostno prihodnost za vse bodoče generacije.

Članek je objavljen v okviru projekta  Vstani in ukrepaj: prihodnost, ki jo želimo, ki ga sofinancira Republika Slovenija, MZZ.