Na začetku prenavljanja uniform Slovenske vojske (SV) smo mediji opozorili na neverjetno podobnost med lisastim vzorcem slocam in »ponarodelim« ameriškim vzorcem multicam, ki ga je razvila korporacija Cyre Precision iz ameriškega Brooklyna. Na obrambnem ministrstvu so takrat plagiatorstvo zanikali in zatrdili, da je novi maskirni vzorec SV razvit v ciljnih raziskavah in projektih mariborske fakultete za strojništvo. Ponudbo za izdelavo uniform je ministrstvu takrat dostavilo le trzinsko podjetje Uni&forma.

Z maskirnim vzorcem potiskane uniforme, ki jih je dostavilo trzinsko podjetje, so začele bledeti in se že po nekaj pranjih trgati. Takratni načelnik generalštaba Slovenske vojske generalmajor Dobran Božič je zaradi tega naročil izdelavo internega poročila z naslovom Nova bojna uniforma. Poročilo, s katerim razpolagamo v uredništvu, je porazno. V njem denimo piše, da je nova uniforma SV »le pogojno uporabna, saj vrhnja oblačila letne uniforme ne zagotavljajo realizacije predvidenega življenjskega kroga: trganje blaga, razbarvanje, poroznost, trganje po šivih, izrabljenost, luknje«.

Vrhnja oblačila je Slovenska vojska zato pri dobavitelju reklamirala, a poglavitna ugotovitev iz poročila, ki ga je na podlagi ustnega naročila izdelal podpolkovnik Dušan Levanič, je ostala nespremenjena: strošek skupne vrednosti maskirnih artiklov za 72 odstotkov presega investicijsko namero, zaradi česar tako slabo pripravljena in ovrednotena varianta ne sme in ne more biti osnova za odločanje. Levanič je v poročilu prav tako ugotovil, da pri izdelavi tehničnih in tehnoloških zahtev pri razpisni dokumentaciji niso bili vključeni strokovnjaki iz SV, šepala pa naj bi tudi kontrola blaga. Projekt prenavljanja uniform v SV se je zaradi ugotovitev nato za nekaj časa zaustavil.

Z obrambnega ministrstva sporočajo, da jim uniforme dobavlja trzinska družba Uni&forma, da pa je pri projektu sodelovala še kopica drugih podjetij: UGT Vodnik, Calmo, Group 22, Prevent & deloza, Tungi, Alpina, Utexbell, Bene Commerce, Fintex in še nekatera druga podjetja in družbe. »Monopol Uni&forme se je res razbil, a Utexbellova tkanina, ki je podlaga za uniforme Slovenske vojske, je še naprej slaba,« pravi naš vir iz SV in dodaja, da Levaničevo poročilo ni prav dosti spremenilo utečene prakse pri naročanju novih uniform na obrambnem ministrstvu. »Glavno besedo pri tem ima še vedno Valerija Čižman iz sektorja za opremljanje v uradu ministrstva za logistiko, ki je na sedežu podjetja Uni&forme nekaj časa celo opravljala popoldansko obrt.«

Mors zavrača očitke

Na ministrstvu za obrambo očitke zavračajo in zatrjujejo, da bojne uniforme naročajo skladno z določili zakona o javnem naročanju, postopki za naročila pa da so odprti in potekajo po vnaprej navedenih ocenjevalnih merilih. Na naše vprašanje, kakšne popuste so glede na vnaprej določena merila uredili po tovrstnih naročilih, z obrambnega ministrstva niso odgovorili. Pravijo, da ponudniki svoj popust vključijo že v končno ponudbeno ceno, tako da podatka, kakšen popust so ponudili posamezni dobavitelji, ne morejo navesti. Dodajajo, da naročnik pri izbiri upošteva končno ceno ponudnika, ki seveda vključuje tudi popust, ni pa odločujoča sama višina popusta.

Odgovora na vprašanje, kakšno težo je pri nadaljnjem naročanju novih bojnih uniform imelo Levaničevo poročilo, z ministrstva nismo dobili. Pravijo pa, da se zavedajo pomembnosti ustrezne opremljenosti pripadnikov SV in zatrjujejo, da so materiali, iz katerih je narejena nova bojna uniforma, nastali na podlagi razvojnih aktivnosti, ki temeljijo na različnih izhodiščih, ki jih poskušajo v končnem izdelku optimalno združiti.

Zaradi nepravilnosti, na katere smo opozorili mediji pred tremi leti, so na ministrstvu ustanovili tudi delovno skupino, ki je v enotah, ki so uporabljale nove uniforme, opravila pogovore in si ogledala stanje: »Ugotovljeno je bilo, da je večina artiklov brez vidnih poškodb, bilo je pa potrebno izboljšati vzdržljivost lažje maskirne tkanine. To je družbi Uni&forma dostavila belgijska družba Utexbell, ki z ministrstvom (brez posrednika oz. Uni&forme) sodeluje še danes. Vmes so se, kot pravijo z ministrstva, spremenile le tehnične specifikacije, na podlagi česar imajo novi artikli boljše uporabniške lastnosti.« A kljub temu so ta mesec imenovali novo skupino za preizkušanje uniform iz lažje maskirne tkanine s spremenjeno surovinsko sestavo, pri kateri bo sodeloval tudi zunanji strokovnjak.