»Našega kraja ni več,« je za italijanski Rai potožil Sergio Pirozzi, župan kraja Amatrice z okoli 2000 prebivalci. »Zaradi poškodovanih cest smo odrezani od sveta, izpod ruševin pa slišimo klice na pomoč. Pomagajte nam,« je dopoldne obupano prosil italijansko vlado. Le redke so stavbe, ki so v Amatriceju ostale nedotaknjene, zrušila se je tudi lokalna bolnišnica, zaradi česar so bolnike s posteljami vred prestavili na ulice. V kraju Accumoli niti ena od hiš ni več primerna za bivanje, iz njih se je izselilo vseh 2500 prebivalcev. »Za vse prebivalce moramo narediti šotorsko mesto,« je razložil župan Stefano Petrucci in poudaril, da ponoči temperatura v mestu pade na deset stopinj Celzija.

Ceste zasuli plazovi

Več sto reševalcev in gasilcev je imelo zaradi nedostopnega terena do najhuje prizadetih krajev Accumoli, Amatrice in Arquata del Tronto mnogo težav. Kraji namreč ležijo na goratih območjih, številne ceste do njih pa so zasuli plazovi kamenja.

Prva naloga reševalcev je bila iskanje preživelih. Po poročanju tujih agencij so pogrešane klicali na njihove mobilne telefone – če so se oglasili, so jih začeli odkopavati, če se niso, so se premaknili k naslednji hiši. Tragedijo, ki se bo zagotovo zapisala v zgodovino hujših potresov v osrednji Italiji, so prekinile radostne novice o dveh otrocih, rešenih izpod zrušenih stavb. Toda to so bile le srečne izjeme. »Bog mi je vse vzel hkrati,« je nad trupli osemmesečnega in devetletnega vnuka jokala prebivalka Accumolija. V potresu je izgubila tudi sina in snaho. »Zdelo se mi je, kot bi postelja poplesavala po sobi,« je svoje doživetje za Reuters slikovito opisala Lina Mercantini iz kraja Ceselli v Umbriji. Olga Urbani iz bližnjega Scheggina pa je dodala: »Ljubi bog, bilo je strašno! Zidovi so popokali, knjige pa padle s polic.« »Grozno je. V vseh svojih letih nisem doživel ničesar podobnega. To je katastrofa,« je za Reuters povedal 65-letni prebivalec Amatriceja Giancarlo, ki je na pomoč ob robu ceste čakal v spodnjem perilu.

Prvotnemu potresu sredi noči je sledilo okoli 60 popotresnih sunkov, med katerimi je bil najmočnejši tisti z magnitudo 5,4. Popoldne je območje stresel nov potres z magnitudo 4,9 in žariščem v kraju Arquata.

Italijanski premier Matteo Renzi je ljudem, družinam, soseskam in mestom obljubil, da ne bo država na nikogar pozabila. Na pomoč reševalnim skupinam in lokalnim prebivalcem je priskočila tudi vojska, vlada je sprostila 235 milijonov evrov za nujne primere, papež Frančišek pa je poskrbel za množično molitev za žrtve.

Leta 2009 je to območje že prizadel hujši potres, v katerem je umrlo 300 ljudi. cr