Skladno s sicer še nepravnomočno odločitvijo delovnega in socialnega sodišča v Celju mora obrambno ministrstvo za vse kompenzirane ure v zadnjih petih letih pripadniku Slovenske vojske (SV) izplačati dodatek za delo prek polnega delovnega časa. To mora storiti tudi v primeru drugih tožb – skupno jih je dva ducata –, ki so na celjsko sodišče prispele do datuma vzorčne tožbe, ki jo je v imenu pripadnika, ki mu država dolguje slabih 700 evrov, vložil odvetnik Sindikata vojakov Slovenije (SVS) Klemen Vogrinec.

Za vse ure več kot sto tisočakov

Odvetnik pričakuje, da bo moralo ministrstvo za vse kompenzirane ure vseh pripadnikov SV, ki se bodo odločili za tožbo, izplačati več kot sto tisočakov. Vseh vojakov, ki jim ministrstvo dolguje dodatek, je več kot dvesto, zneski, ki jih terjajo, pa se gibljejo med 200 in 2500 evri, je pojasnil Vogrinec.

Na obrambnem ministrstvu so nam zagotovili, da se bodo na sodbo zagotovo pritožili. Sodbe niso želeli komentirati, niti kazenske ovadbe zoper ministrico Andrejo Katič, ki jo je včeraj napovedal predsednik SVS Gvido Novak. Kot nam je razložil, je njegov sindikat na nezakonito odrejanje dela brez predpisanega plačila vrh obrambnega ministrstva opozoril že januarja lani, vendar naj od tam ne bi bilo odziva. »Po pravnomočnosti te sodbe bomo zagotovo zahtevali kazensko odgovornost ministrice, saj lahko glede na njeno neodzivnost mirno sklepamo, da so pravice zaposlenih v SV na ministrstvu kršili zavestno in načrtno.«

Spomnimo, Novakov sindikat je bil uspešen tudi v primeru Kadovega (ne)izplačevanja privarčevanih sredstev vojakom iz sklada obveznega zdravstvenega zavarovanja. Ustavno sodišče je namreč pred dobrima dvema mesecema ugotovilo, da je početje Kapitalske družbe (Kad), ki pripadnikom SV več kot tri leta ni izplačevala privarčevanih sredstev, protiustavno. Kad bo moral vojakom, ki so se pritožili – že v prvem mesecu jih je bilo več kot 2000 –, izplačati več kot 50 milijonov evrov. Vogrinec pa pojasnjuje, da je Kad pripadnikom SV, ki so državo tožili prek njegove odvetniške pisarne, doslej že izplačal več kot devet milijonov evrov: »Pri čemer moram spomniti tudi na to, da morajo nekateri vojaki dobiti še zakonske zamudne obresti, saj so postopek sprožili že pred tremi leti.«