Aprila letos je generalni direktor zaporov Jože Podržaj napovedal, da bo država predvidoma leta 2018 začela graditi nov moški in ženski zapor ter izobraževalni center za paznike v Dobrunjah. Izkazalo se je, da je bila ta napoved vsaj nekoliko prenagljena. Država namreč še vedno izbira lokacijo za gradnjo novega zapora, so nam nedavno razkrili na Mestni občini Ljubljana, kjer so povedali, da je ena od možnosti za gradnjo zapora v Dobrunjah ob avtocesti in Litijski cesti, da pa druge lokacije ne poznajo niti sami.

Območje kamnoloma predlagala lokalna skupnost

Na ministrstvu za pravosodje so pojasnili, da je druga možna lokacija kamnolom v Sadinji vasi in da je sprva niso mogli predstavljati kot resno alternativo Dobrunjam zaradi problematike lastništva, sestave tal in drugih razlogov. So pa to lokacijo v ožji izbor uvrstili po predlogu tamkajšnje lokalne skupnosti, ki si že nekaj časa prizadeva za zaprtje kamnoloma.

Ob tem so na ministrstvu dodali, da tudi občina temu izboru ni nasprotovala, kar pomeni, da so bili na občini seznanjeni tudi z drugo lokacijo.

Še več, predsednik sveta četrtne skupnosti Sostro Janez Moškrič je dejal, da je v preteklosti študentka arhitekture Špela Kukovič pod mentorstvom podžupana Janeza Koželja pripravila idejni projekt prenove območja kamnoloma. Ena rešitev je bila gradnja zapora s športnimi površinami za zapornike in krajane, druga pa ureditev športnega parka z jezerom, plezalno stezo in kavarno. Ideja o zaporu na območju kamnoloma, ki ga uporablja družba KPL, torej nikakor ni nova, je poudaril Moškrič.

KPL lahko kamnolom uporablja do leta 2021

Kdaj bo ministrstvo za pravosodje dokončno izbralo lokacijo za gradnjo novega zapora, ki bo razbremenil zapora na Povšetovi in na Igu, ni jasno. Na ministrstvu so povedali, da čakajo na konec priprave strokovnih podlag, ki bodo z različnih vidikov ocenile obe lokaciji in ministrstvu dale argumentirano podlago, da izbere tisto, ki bo najbolj optimalna.

Ob tem ne gre spregledati, da ima družba KPL do leta 2021 koncesijo, ki ji podeljuje pravico do izrabe omenjenega kamnoloma. Zanimalo nas je, ali je pravosodno ministrstvo s kolegi na ministrstvu za infrastrukturo že govorilo o morebitni predčasni prekinitvi koncesije KPL, če se kamnolom izkaže za primernejši kraj za gradnjo zapora. A na ministrstvu so odgovorili, da bodo tovrstne postopke sprožili, če bo treba. So pa na ministrstvu za pravosodje zagotovili, da so občini letos v času zbiranja pobud za spremembo občinskega prostorskega načrta dali predlog, da spremeni namembnost območja kamnoloma, da bi prostorski načrt tam dovoljeval gradnjo zapora. Lokacija v Dobrunjah takšno namembnost že predvideva.

V novem zaporu vidijo napredek za kraj

»Zadovoljen sem, da so nam uradniki na ministrstvu prisluhnili in bodo to lokacijo upoštevali. To je dober korak naprej,« je priznal Moškrič. Na tem območju so bile po Moškričevih informacijah tudi že opravljene geološke raziskave, ki bodo pokazale primernost tal za gradnjo zapora, vendar pa z njihovimi rezultati ni bil seznanjen.

Zanimalo nas je še, kako krajani Sostrega gledajo na nov zapor v svojem okolišu, saj je trenutno jasno vsaj to, da bo nov zapor zagotovo zrasel ravno v njihovi četrtni skupnosti. »Krajani nimajo nič proti zaporu, to zanje ni nič posebnega. V tej novogradnji vidijo možnost napredka za domači kraj, saj se bo z gradnjo zapora skoraj zagotovo uredila še druga komunalna infrastruktura, ki bo krajanom izboljšala okolje,« je pojasnil predsednik četrtne skupnosti.

Lokaciji za gradnjo novega zapora

Ministrstvo za pravosodje

PODATKI

1. LOKACIJA

Dobrunje

Zadvor

Zavoglje

Sostro

Žabja vas

Sadinja

vas

2. LOKACIJA

kamnolom

v Sadinji vasi

Podmolnik