Jutri izide nov razpis Eko sklada, ki bo za naložbe v večjo energijsko učinkovitost večstanovanjskih stavb etažnim lastnikom ponudil za skupno 10 milijonov evrov nepovratnih subvencij. Novi razpis, ki bo v zadovoljstvo gospodinjstev in gospodarstva prvič objavljen brez presledka in hkrati z zaprtjem starega, prinaša višje spodbude za obsežnejše in kakovostnejše energijske prenove stanovanjskih blokov. Letošnja novost je tudi ta, da bodo poleg posameznikov do subvencij upravičeni še podjetja in stanovanjski skladi oziroma vsi lastniki etažnih stanovanj. S tem želi sklad očitno pospešiti energijsko prenovo starih stanovanjskih blokov, ki tudi po ocenah različnih strokovnjakov zdaj – sploh v primerjavi s prenovo eno- in dvostanovanjskih hiš – poteka prepočasi.

Povrnili bodo do 40 odstotkov stroškov

Hkrati bo sklad sledil evropskim in nacionalnim smernicam ter favoriziral čim bolj celovite prenove. Etažni lastniki lahko računajo na subvencijo za toplotno izolacijo fasade bloka in strehe ali stropa proti neogrevanemu prostoru ter za izboljšanje delovanja ogrevalnega sistema. Toda za izvedbo enega od naštetih ukrepov lahko od sklada pričakujejo le povračilo v višini največ 20 odstotkov investicije. Za izvedbo dveh ukrepov, od katerih bo en zadeval izboljšanje delovanja ogrevalnega sistema, drugi pa toplotno izolacijo na ovoju stavbe, bo možna subvencija v višini do 30 odstotkov investicije. Največ, do 40 odstotkov priznanih stroškov, pa bo sklad kril v primeru obsežne energijske prenove, načrtovane na osnovi projekta za izvedbo del in izvedene pod zakonsko določenim projektantskim in strokovnim nadzorom.

Projekt za izvedbo del in strokovni nadzor lahko medtem etažnim lastnikom prineseta tudi dodatno subvencijo pri izolaciji stavbe. Eko sklad bo tako v imenu zagotavljanja večje kakovosti ukrepov kril največ polovico stroškov izdelave projekta in nadzora nad dejansko izolacijo fasade, vendar ne več kot 4000 evrov. Enako velja za toplotno izolacijo strehe ali stropa, le da višina dodatne subvencije za izdelavo projekta in izvajanje nadzora ne bo smela preseči 3000 evrov.

Največji hit so toplotne črpalke

Ob vsem tem bo še naprej veljala izjema za revne lastnike stanovanj, ki prejemajo socialno podporo. Njihov delež stroškov za prenovo bo sklad kril v celoti. Vlogo za subvencijo mora sicer upravnik, predsednik skupnosti lastnikov ali drugi pooblaščeni predstavnik bloka nujno oddati še pred začetkom del.

Prebivalce po dosedanjih podatkih Eko sklada že vsa leta daleč najbolj zanimajo subvencije za naložbe v energijsko prenovo družinskih hiš, a za med gredo vse bolj tudi nepovratne spodbude za energijsko sanacijo večstanovanjskih stavb. V prvih letih delovanja sklada so se lastniki sicer odločali predvsem za toplotno izolacijo fasad in streh ter menjavo oken, v zadnjih letih pa v ospredje sili tudi posodabljanje ogrevalnih sistemov. Lani je tako sklad največ subvencij občanom – če upoštevamo razpis za naložbe v družinskih hišah – odobril za vgradnjo toplotnih črpalk, sledijo pa naložbe v toplotno izolacijo fasad, v vgradnjo kurilnih naprav na lesno biomaso, naložbe v zamenjavo starih oken z energijsko učinkovitimi lesenimi in gradnja skoraj ničenergijskih hiš. Najmanj subvencij je bilo odobrenih za nakup stanovanj v večstanovanjskih skoraj ničenergijskih stavbah, za celovito prenovo starejših stanovanjskih stavb v skoraj ničenergijske stavbe in za priključitev starejših stanovanjskih stavb na daljinsko ogrevanje na obnovljive vire energije.