Večurno srečanje med turško in rusko vladno delegacijo sta predsednika obeh držav, ki na Zahodu zaradi svoje notranje in zunanje politike veljata za nepredvidljiva sogovornika, sklenila z zavezo popolne normalizacije odnosov med državama. Recep Tayyip Erdogan, ki po spodletelem vojaškem puču v Turčiji in sledečem civilnem protiudaru v domovini še ni dočakal visokega gosta iz Zahoda, se je na prvo zunanjepolitično pot po doslej največjem izzivu njegovi vladavini odpravil v Rusijo. Dočakal je topel sprejem, ki je bil posledica nekaj mesecev trajajoče zakulisne diplomacije gladitve odnosov po turški sestrelitvi ruskega lovca nad svojim ozemljem.

»Da ste prišli na obisk kljub kompleksnim notranjepolitičnim razmeram v Turčiji, kaže, kako zelo si vsi želimo obnovitve dialoga in naših odnosov,« je gostu z znatno mero diplomatske kurtoaznosti dejal ruski predsednik Vladimir Putin. Še enkrat je gostitelj jasno dal vedeti, da ne stoji na strani tistih (ZDA in EU), ki jih Erdogan zaradi kritik nad čistkami obtožuje simpatiziranja s pučisti. »Naše osnovno načelo je, da nasprotujemo vsakršnim neustavnim dejanjem. Upam, da se bo turško ljudstvo pod vašim vodstvom soočilo s tem problemom ter bosta ponovno vzpostavljena red in mir,« je pristavil.

Vrača se Turški tok

Po Erdoganovi zahvali, da ga je prav Putin takoj naslednji dan po spodletelem vojaškem puču poklical in izrazil solidarnost, sta predsednika oznanila, da bodo v najkrajšem možnem času povsem normalizirali odnose. To pomeni povsem odpravo gospodarskih sankcij, ki jih je Rusija uvedla zoper uvoz turških kmetijskih proizvodov, in prepoved čarterskih letov ruskih turistov v Turčijo. Sankcije nameravajo postopoma odpraviti in pospešiti pogovore o ponovni vzpostavitvi čarterskih letov, je najavil ruski predsednik. »Os prijateljstva med Ankaro in Moskvo bo obnovljena,« je še povedal Putin.

Čeprav so na Zahodu s precejšnjo mero skepticizma gledali na bližajočo se normalizacijo odnosov med Rusijo in Turčijo ter čakali na signale, ali bosta poskušala skovati skupno zavezništvo proti EU in ZDA, Putin in Erdogan tega nista storila. Sta pa napovedala obnovitev gradnje plinovoda Turški tok, s katerim namerava Rusija zemeljski plin skozi turško ozemlje pripeljati do meja EU, potem ko sta ambicioznejši načrt plinovoda Južni tok blokirala tako evropski parlament kot evropska komisija. Z obnovitvijo gradnje Turškega toka se načenja evropska želja po manjši odvisnosti od ruskih energentov. Prav tako se bodo spet začela dela na jedrski elektrarni Akkuyu, prvi turški jedrski centrali, ki jo gradijo ruska podjetja.

Predsednika sta prav tako ponovno obudila zaradi sankcij nedoseženi cilj, da blagovno menjavo med državama povzdigneta na 100 milijard dolarjev na leto. »Rusko-turški odnosi bodo še močnejši,« je ocenil Erdogan. Doslej diametralno nasprotnih stališč o sirski državljanski vojni Rusija in Turčija danes nista premostili. Predsednika sta dala jasno vedeti, da je temeljni cilj srečanja vzpostavitev predkriznih odnosov med državama. O morebitnem zbliževanju stališč o sirski državljanski vojni sta se Putin in Erdogan pozneje z varnostnimi svetovalci sestala še v ožjem krogu. Čeprav sta Rusija in Turčija v preteklih petih letih podpirali različne spopadajoče se strani na sirskem bojišču in to še vedno počneta tudi pri bitki za Alep, je Putin ocenil, da je zbližanje stališč glede Sirije s Turčijo vendarle možno.