Ena izmed največjih laži pred referendumom o izstopu Velike Britanije iz EU je bila trditev najbolj branega tabloida Sun, objavljena marca, da kraljica podpira odhod iz EU. Nekdanji vodja liberalnih demokratov Nick Clegg je zdaj razkril, da je bil v ozadju te Sunove trditve eden od vodilnih lažnivih kljukcev brexitskega tabora, nekdanji pravosodni minister Michael Gove, sicer veliki poraženec v zmagovitem taboru, ki ga je nova premierka Theresa May odstavila. Ta dvolični politik je brexitskemu pajdašu Borisu Johnsonu po referendumski zmagi, ki ji je sledila napoved Cameronovega odstopa, zabodel nož v hrbet, ko je dejal, da ni dovolj sposoben za premierja. Johnson se je odpovedal kandidaturi za Cameronovega naslednika, Gove pa se prijavil in pogorel.

Gre EU v napačno smer?

Ko je Sun marca na naslovnici objavil velik naslov »Kraljica podpira brexit« in podnaslov »EU gre v napačno smer, pravi ona«, se je skliceval na »visok vir«. Trdil je, da je bilo ljudem, ki so slišali kraljico v pogovoru z Nickom Cleggom med kosilom v gradu Windsor leta 2011 (Clegg je bil takrat Cameronov namestnik v koalicijski vladi), povsem jasno, kakšna stališča ima kraljica do EU. Sun je v poročilu omenjal dva neimenovana vira in trdil, da je bila kraljica kritična do EU tudi med sprejemom v Buckinghamski palači. Ta se je pritožila, neodvisna komisija IPSO, ki bedi nad standardi v tisku, pa presodila, da je Sun s tem naslovom kršil pravila in zavajal bralce. Sun je moral objaviti razsodbo komisije, ki pa jo je zlorabil v uredniškem komentarju, v katerem je napisal: »Ali kraljica podpira brexit? Mi smo prepričani, da ga, vendar moramo objaviti razsodbo IPSA o našem naslovu, ki je trdil, da je njeno visočanstvo za odhod iz EU.« Clegg je takrat dejal, da Sun piše neumnosti, Buckinghamska palača pa sporočila: »Kraljica ostaja politično nevtralna. Kot je že 63 let.« Sun je vseeno 22. junija, na predvečer referenduma, spet postavil domnevno evroskeptično kraljico na naslovnico in pripisal: »Kaj je kraljica vprašala goste na večerji? Naštejte tri dobre razloge za to, da bi ostali v Evropi…« V poročilu je trdil, da je kraljica to spraševala člane družine in prijatelje, in dodal: »Kraljica ne voli, vendar je vsekakor evroskeptik…«

Zelo velika napake proevropskega tabora

Zdaj je Clegg v dokumentarni oddaji BBC o brexitu dejal, da je bil Sunov vir očitno Michael Gove. »To vem,« je dodal. Gove, ki so ga imeli na sumu že marca, je takrat vse zanikal rekoč, da ne ve od kod je Sun dobil te informacije. To je bila očitno samo še ena brexitska laž oziroma izmišljotina. Clegg v dokumentarnem filmu poudarja, da kraljici ne bi prišlo niti na misel, da bi pred nekom tako nepomembnim, kot je namestnik premierja, bičala Evropo. »To ni bilo res, in mislim, da je Michael Gove ravnal zelo, zelo nespoštljivo, da je to naredil.«

Drugi zagovorniki članstva so v dokumentarcu ugotavljali, da je bila njihova zelo velika napaka v referendumski kampanji to, da se niso osredotočili na priseljevanje, ki si ga je kot glavno temo zato prilastil brexitski tabor, in da so Britance vse preveč, od začetka do konca, zasipavali s strahovi o ekonomskih posledicah brexita, ki so jih bili Otočani na koncu presiti.