Neustrezne štedilnike, lončene peči in odprte kamine na drva bo treba prilagoditi ali ugasniti, vztrajajo na ministrstvu za okolje in prostor. Toda po novem obljubljajo, da bodo meritve dimnih plinov, ki bodo osnova za ugotavljanje (ne)primernosti enosobne kurilne naprave, predpisali »življenjsko«. »Najbrž bodo lastniki prvih nekaj let po nakupu kurilne naprave oproščeni meritev, potem pa bodo izpusti morali ustrezati mejnim vrednostim, ki so veljale v času nakupa naprave,« napovedujejo na ministrstvu.

Ministrstvo stopa korak nazaj

Julijska zaostritev pogojev za kurilne naprave v stanovanjih očitno torej ni dokončna. Kot smo pisali, je vlada na predlog ministrstva za okolje in prostor pred mesecem dni predpisala obvezne meritve in najvišje dovoljene izpuste tudi za štedilnike, lončene peči in odprte kamine na drva. S spremembo uredbe o emisiji snovi v zrak iz malih in srednjih kurilnih naprav je namreč ukinila to dosedanjo olajšavo za sobne peči, hkrati pa odločila, da bodo dimnikarji meritve začeli izvajati predvidoma prihodnje leto, ko bo uradno določena še metodologija za izvajanje meritev. Peči, katerih izpusti dimnih plinov bodo presegali dovoljene vrednosti, bo treba prilagoditi ali ugasniti. Izjema bodo le peči, izdelane pred letom 1950, in tiste, ki predstavljajo edini vir ogrevanja prostora, je vlada zapisala v zadnjo uredbo.

Zdaj na okoljskem ministrstvu pod vodstvom ministrice Irene Majcen obljubljajo, da bodo še pred dejansko uveljavitvijo meritev v gospodinjstvih pripravili novo uredbo, v kateri bo, kot kaže, več izjem. Očitno bodo upoštevali opozorila stroke, da meritev na sobnih pečeh, ki za kaj takega niso bile zasnovane, ni mogoče izvajati. Izkušnje iz Švice kažejo, da meritve za zdaj še niso zanesljive (rezultati različnih merilnih naprav na isti kurilni napravi lahko odstopajo tudi za 40 odstotkov), zato jih tudi v tujini vsaj na starejših pečeh, ki niso bile zasnovane za meritve, ne predpisujejo.

»Skrpucalo« ni pripeljalo do odločitve

Na slovenskem okoljskem ministrstvu so vsaj prvotno očitno menili drugače, pri tem pa zanikajo, da bi se oprli na skoraj 16.000 evrov vredno študijo podjetja Inovatika, ki so jo v civilnih iniciativah proti obveznim dimnikarskim storitvam VCP Dimnik in DCI Malečnik označili za »popoln plagiat, ki je nastal tako, da so »strokovnjaki« kopirali in s pomočjo spletnega prevajalnika google izdelali skrpucalo«. Vpogled v študijo trditve civilne iniciative dejansko potrjuje. Do nerazumljivosti zmaličeni stavki kažejo na uporabo spletnega prevajalnika, za katerim ni nihče niti enkrat prebral besedila, slike in grafi ostajajo kar v originalnem angleškem jeziku, pri čemer kljub očitnemu kopiranju viri niso nikjer navedeni...

Da takšna študija ne ustreza merilom znanstvenega dela in ni sprejemljiva, so dejansko pritrdili tudi na okoljskem ministrstvu. Po lastnih pojasnilih so imeli nemalo težav s podjetjem, ki so ga sicer – poleg Elektroinštituta Milana Vidmarja, ki ni bil izbran zaradi manjkajoče reference s področja raziskav ali razvoja malih kurilnih naprav – k sodelovanju povabili sami. Razmišljali so tudi že o odpovedi pogodbe z Inovatiko. A so se nato vendarle odločili zahtevati popravke sicer že v začetku leta 2015 izdelane študije, ki naj bi jih – brez dodatnih stroškov – prav v teh dneh od podjetja tudi dobili. Študijo bodo namreč po lastnih trditvah uporabili predvidoma šele konec leta, kot podlago za določitev metodologije merjenja emisij. »Merilnim metodam v študiji ni nihče oporekal,« so na ministrstvu utemeljili, zakaj so vprašljivi izdelek plačali in ga ne mislijo vreči v smeti. In dodali, da bodo – kot jih je naučila izkušnja – vendarle vse šestkrat preverili.

»Bila je zgolj delovna verzija«

Solastnik in direktor Inovatike Marko Udovč je medtem za Dnevnik poudaril, da so ugledno podjetje, ki se ukvarja z raziskovanjem in razvojem malih kurilnih naprav tako doma kot v tujini. Vsakršne očitke o plagiatorstvu v študiji je zavrnil in opozoril, da smo na Dnevniku v roke dobili vmesno delovno verzijo dokumenta, ki jo je nekdo nekomu ukradel z mize. Zato v njej toliko slovničnih in tudi vsebinskih napak ter manjkajočih virov.

Vse te 'delovne' lapsuse so zdaj po Udovčevih zagotovilih odpravili, da so to storili s tolikšno zamudo in kršitvijo vseh pogodbenih rokov, pa sta po njegovih besedah kriva slovenska država in EU. Zaradi menjave vlade in nato še ministrskega zavlačevanja s podpisom pogodbe so se namreč študije lotili z enoletno zamudo, vse do prejšnjega meseca pa so morali – v dogovoru z ministrstvom – čakati tudi na dolgo obljubljene najnovejše evropske smernice s tega področja.

Izsek iz študije

Dnevnik

PODATKI

“Protokol za uporabo merilne metode za izvajanje meritev emisij prašnih delcev na

vgrajenih malih kurilnih napravah na trdno gorivo”