Trg Russel v središču Londona je obdan s hoteli. Številni tuji obiskovalci so se vračali z večerij, iz gledališč in od drugod, ko se je v sredo okrog pol enajstih zvečer pojavil mlad debelejši moški v črnih kratkih hlačah in beli majici, oborožen z nožem, ki je brez besed napadel vrsto ljudi. Drobno starejšo žensko je večkrat zabodel v hrbet, vse dokler ni obležala na pločniku. Umrla je še pred prihodom rešilca. Zabodel je še pet ljudi, dve ženski in tri moške, vse v bližini hotela Imperial. Večina je bila turistov iz tujine.

Spontan napad, naključne žrtve?

Protiteroristična policija je bila na kraju napada v petih minutah in po krajšem zasledovanju napadalca, ki se ni hotel ustaviti na njihove pozive, ustrelila z električnimi paralizatorji. Očividci so povedali, da napadalec med napadi ni rekel niti besede, med begom pred policijo pa naj bi se drl (ni znano kaj) na vse grlo. Pričevanja očividcev so bila različna. Nekateri so trdili, da je bil temnopolt, drugi, da je bil debel mlad belec. Pomočnik poveljnika londonske metropolitanske policije Mark Rowley, ki vodi njen protiteroristični oddelek, je na včerajšnji popoldanski tiskovni konferenci dejal, da ima napadalec devetnajst let in da je norveški državljan somalijskega porekla. Londonska metropolitanska policija ga je včeraj zasliševala. Pogovorila se je s člani njegove družine in preiskala več domov v Londonu. Rowley je povedal, da ni nobenega dokaza za to, da bi bil radikaliziran, ali za to, da ga je »motiviral terorizem«. Njegovo poreklo naj ne bi ponujalo nobenega motiva za ta napad. Z drugimi besedami: nič ne kaže, da je šlo za teroristični napad. Čeprav preiskava še ni končana, vse bolj kaže na to, da so ta napad sprožili problemi, povezani z duševnim zdravjem napadalca. Napad naj bi bil spontan, žrtve napada pa izbrane po naključju.

Robocops

Umorjena ženska je Američanka, stara več kot šestdeset let, pet ranjenih pa je državljanov ZDA, Avstralije, Izraela in Britanije. Samo zares hiter odziv policije, ki je bila na poziv menda španskega turista na kraju napada v petih minutah, naj bi preprečil večje število žrtev. Zaradi napada je bilo včeraj v središču Londona vsepovsod videti veliko oboroženih policistov, ki pa niso bili pripadniki nove specialne policijske enote, javnosti predstavljene istega dne, kot se je zgodil ta napad. Scotland Yard je pred množico medijev predstavil nove izredno izurjene specialce CTSFO, ki jim rečejo »C-men«. Po malem spominjajo na filmskega robocopa. Policijskega robota. Ta enota naj bi neznano kdaj štela 1500 mož, od katerih naj bi jih bilo šeststo nameščenih v Londonu. Enota ima na voljo hitre motorje, kombije, čolne in helikopterje za hitre odzive na napade enega samega ali manjših skupin teroristov. Ustanovitvi te enote so botrovali letošnji in lanski teroristični napadi v Franciji in Belgiji, ki so opozorili na nujnost čim hitrejšega policijskega odziva za omejitev števila žrtev. Predstavili so jo z jasnim namenom: zastraševanjem oziroma z odvračanjem potencialnih teroristov – samotarjev in manjših skupin teroristov pred podobnimi napadi, kot so jih doživeli Bruselj, Pariz in Nica. Zato je nerazumljivo, da je policija kar sama razkrila, da bo ta policijska superenota zares pripravljena šele v dveh letih.