Vojaška bolnišnica, ki jo sestavlja sedem medicinskih in enajst logističnih zabojnikov s povezovalnim šotorom s 24 posteljami, hospitalni del šotora pa bi se za potrebe civilne zaščite lahko povečal za dodatnih 100 postelj, kar se sicer še ni zgodilo, zagotovo sodi med strateško najbolj zgrešene obrambne nakupe.

Davkoplačevalcev ni stala le devet milijonov evrov

Že v začetku je bila bolnišnica, ki jo je naročila vlada Antona Ropa, vsaj šestkrat dražja od načrtovanega zneska; a najnovejša pojasnila obrambnega ministrstva kažejo, da je bila investicija še dražja. Medtem ko je interna preiskava nakupa, ki jo je tri leta po podpisu pogodbe leta 2007 odredil naslednik Antona Grizolda Karl Erjavec, pokazala, da je bolnišnica Role 2 stala devet milijonov evrov, obrambno ministrstvo danes vrednost doslej po večini zgolj za učne namene uporabljene sanitetne bolnišnice viša za dodatna dva milijona. »Nakup bolnišnice, ki je bila v operativno rabo prevzeta in uvedena marca 2006, dokončno pa je bila oprema prevzeta leta 2007, je stal 11 milijonov evrov,« so povedali za Dnevnik. Pogodbe za naročilo ni podpisal takratni minister Grizold, temveč tretja, za takšne podpise nepooblaščena oseba.

Pol milijona evrov za servisiranje

Tožilstvo, ki je preiskovanje nakupa bolnišnice končalo leta 2008, elementov kaznivih dejanj kljub drugačnim ugotovitvam notranje revizije na obrambnem ministrstvu ni ugotovilo, bolnišnico pa je Slovenska vojska (SV) doslej namesto prvotnega namena – služila naj bi kar dvema bataljonoma SV – uporabljala zgolj za učenje. Pripadniki iz poveljstva Natove kopenske komponente v Madridu so bolnišnico Role 2LM na osrednji vojaški vaji SV novembra 2009 afirmirali in certificirali za oskrbovanje poškodovanih in obolelih, a z omejitvijo delovanja na kontaminiranem območju. Takratni predsednik države Danilo Türk je ob certifikaciji bolnišnice v Cerkljah ob Krki zadovoljen povedal, da ga je zelo vzradostilo, da je videl, kako nastaja vojaška bolnišnica Role 2, kakršne je videl v operacijah Združenih narodov. Novinarji pa so ob tej priložnosti izvedeli, da je država za bolnišnico dodatno kupila inštrumentarij za travmatološke operacije in rentgenski aparat za širšo diagnostiko, kar je stalo dodatnih 300.000 evrov. Odvečno medicinsko opremo je SV takrat podarila bolnišnicam.

Celotne na misijah niso nikoli uporabili

Iz SV sicer pojasnjujejo, da so »s pomočjo analize ugotovili, da je dosedanja uporaba medicinskih aparatur iz Role 2 v javnih zdravstvenih ustanovah pokrila celotno amortizacijo bolnišnice«, a na vprašanje Dnevnika, ali je bolnišnica Role sploh kdaj služila svojemu prvotnemu namenu, niso konkretno odgovorili. Razložili so le, da je bila sanitetna enota SV sprva postavljena v Splošni bolnišnici Murska Sobota v Rakičanu, pozneje v mariborski Maistrovi vojašnici in nato v vojašnici Vincenca Repnika v Slovenski Bistrici oziroma v Splošni bolnišnici Jesenice, »trenutno pa so zmogljivosti bolnišnice v vojašnici Jerneja Molana v Cerkljah ob Krki«.

Del medicinske opreme in aparatov je v uporabi po javnih zdravstvenih zavodih Slovenije, manjši del opreme pa vojaki uporabljajo v mednarodni operaciji na Kosovu oziroma v Afganistanu. Še najbolj sta, tako pravijo v generalštabu, osebje in oprema iz Role 2LM uporabna »pri vsakoletni izvedbi smučarskih poletov v Planici«, z zmogljivostmi bolnišnice pa so vojaki pomagali tudi pri žledolomu pred dvema letoma.

V prihodnje za potrebe civilne zaščite

Do leta 2010 je imelo obrambno ministrstvo sklenjeno pogodbo o servisiranju in vzdrževanju Role 2LM s podjetjem AC Sistemi, pozneje je bila oprema servisirana pri različnih izvajalcih. »Vzrok trenutnega razpisa so nadaljnji koncepti uporabe in razvoja enote,« pojasnjujejo iz MORS in dodajajo, da bo vojaška bolnišnica v prihodnje »usmerjena v nacionalno uporabo za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in v večnacionalno uporabo v projektih pametne obrambe«.