Policija je ovadila štiri osebe z ljubljanske ekonomske fakultete, ki so zaposlenim na fakulteti omogočile izplačevanje dodatkov za stalno pripravljenost, četudi do njih niso bili upravičeni. Policija imen ovadenih ne razkriva, po zanesljivih informacijah pa gre za prejšnjega dekana in zdaj že nekdanjega finančnega ministra Dušana Mramorja ter sedanjo dekanko Metko Tekavčič ter dva prodekana, ki sta sklepe podpisovala, kadar sta bila dekana odsotna.

Zaslišanih 67 prejemnikov z ekonomske fakultete

Ovadbe so bile podane zaradi »utemeljenega suma storitve štirinajstih kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic«, je včeraj medijem sporočil vodja oddelka za gospodarsko kriminaliteto na Policijski upravi Ljubljana Božidar Južnik. Kot smo že poročali, so dodatki za stalno pripravljenost v sistemu izplačil javnim uslužbencem zamišljeni kot dodatek v izrednih razmerah, denimo kadar je ob naravnih katastrofah potrebna stalna pripravljenost gasilcev, ne pa za finančno stimulacijo javnih uslužbencev, ki zasedajo zahtevne funkcije in so »nenehno v službi« (tudi če so res). Takšno mnenje je podala tudi komisija za preprečevanje korupcije, ki meni, da so bili dodatki za stalno pripravljenost v preteklih letih »sistematično nadomestilo za domnevno (pre)nizke plače nekaterih ’privilegiranih’ uslužbencev fakultet«. Letos januarja, ko je bila o dogajanju seznanjena javnost, so izplačevanje na vseh fakultetah ustavili.

Južnik je še pojasnil, da so zaslišali skupno sedeminšestdeset prejemnikov dodatkov za stalno pripravljenost, a le štiri so zaslišali kot osumljence. Tako nam je denimo nekdanji tajnik fakultete Marjan Smonig, ki je trenutno vodja kabineta na finančnem ministrstvu, potrdil, da je bil tudi on, kot vsi drugi prejemniki dodatka, zaslišan na policiji, vendar ne kot osumljenec. Po dostopnih podatkih med ovadenimi tudi ni sedanje ministrice za izobraževanje Maje Makovec Brenčič, ki je sicer bila prodekanka na ekonomski fakulteti, a dokumentov, ki so bili podlaga za izplačevanje spornih dodatkov, ni podpisovala, saj to ni bila njena funkcija.

»Dekanka Metka Tekavčič je z osebami, ki so vodile preiskavo, v vseh mesecih trajanja preiskave (preiskava naj bi trajala tri mesece, op. p.) redno sodelovala in z njimi opravila več razgovorov,« so včeraj sporočili z ekonomske fakultete. »Sodelovanje je bilo korektno. Zadnji pogovor je bil v okviru zaslišanja na policijski upravi opravljen 1. junija. Dekanka je za zapisnik predložila več strani obrazložitve z ustreznimi pojasnili v zvezi s celotno problematiko izplačevanja dodatka za stalno pripravljenost v Republiki Sloveniji, na Univerzi v Ljubljani ter na ekonomski fakulteti. Z dokumentacijo so seznanjeni pristojni na ekonomski fakulteti in rektor Univerze v Ljubljani Ivan Svetlik. Policija pa ekonomske fakultete ali na njej zaposlenih delavcev o ovadbah ni obvestila, temveč je obvestila le medije. Vendar dekanka logično sklepa, da je kot odgovorna oseba fakultete med ovadenimi,« pravijo na ekonomski fakulteti. Dušan Mramor je včeraj medijem sporočil le, da z ovadbo ni seznanjen. Enako logično sklepanje pa kaže, da je med ovadenimi tudi on.

Sledijo nove ovadbe?

Vsi štirje ovadeni so bili hkrati tudi prejemniki spornih dodatkov. Prejemali so od štiristo do sedemsto evrov dodatnega dohodka na mesec, razen tedaj, ko so bili denimo na dopustu oziroma odsotni, je pojasnil policist Južnik. Kot smo že poročali, so malone vsi prejemniki – zagotovo pa ti, ki so ovadeni – neupravičeno izplačani denar že vrnili. Mramor je denimo vrnil vseh 23.000 evrov, Makovec-Brenčičeva pa vseh 17.000 evrov. Prav tako je dodatek vrnila dekanka Tekavčičeva. Podatki o vračilih sicer niso v celoti znani javnosti, zato ni povsem jasno, kdo ga je vrnil v celoti in kdo le za krajše obdobje, kot predpisuje zakonodaja.

Južnik je še povedal, da so preverjanje ekonomske fakultete končali najprej, ker so bili tam izplačani najvišji zneski dodatkov za stalno pripravljenost, in napovedal, da bodo nadaljevali preverjanje še drugih fakultet, kjer so v preteklosti izplačevali sporne dodatke. Po nekaterih podatkih se je to dogajalo na skupno devetih fakultetah, izplačila pa naj bi neupravičeno prejelo skupno sto petindvajset uslužbencev. Po »logiki«, ki jo je omenila dekanka Tekavčičeva, bi tako lahko bilo ovadenih še najmanj osem (preteklih) dekanov ljubljanskih fakultet.

Zagrožena kazen od treh mesecev do petih let zapora

Južnik je sicer včeraj poudaril, da gre šele za predkazenski postopek in ovadbe, specializirano državno tožilstvo pa bo tisto, ki bo presodilo, ali je kazenski pregon upravičen. Za omenjeno kaznivo dejanje je sicer zagrožena kazen od treh mesecev do petih let zapora. Dejstvo, da so osumljeni denar vrnili, bo pri odmeri kazni – če bo do tega prišlo – olajševalna okoliščina. Toda kaznivo dejanje je bilo že storjeno, je opozoril policist Južnik.