Starejša bolnica iz Pomurja, s katero se je pri svojem delu srečala klinična farmacevtka Alenka Premuš Marušič, je hkrati prejemala kar 27 različnih zdravil. »Skoraj iz vsake skupine zdravil je bilo kakšno. Prejemala jih je za krvni tlak, bolečine, nevrološke težave, lajšanje duševnih težav...« Bolnike, ki imajo več bolezni in težav hkrati, obravnavajo številni specialisti, od kardiologa do psihiatra in zdravnikov v protibolečinskih ambulantah. Če jim vsak predpiše kakšno zdravilo, se jih lahko nabere zelo veliko.

Včasih ta zdravila medsebojno vplivajo, neželeni učinki pa lahko ob jemanju velikega števila zdravil pretehtajo njihove koristi. Tako je bilo tudi z gospo, ki je jemala 27 zdravil na recept. Potem ko so jih po pazljivem pregledu sčasoma oklestili na enajst na dan, se je njeno počutje izboljšalo, se spominja Premuš-Marušičeva.

Zdravila včasih delujejo drugače kot na papirju

Deset ali več zdravilnih učinkovin je v zadnjem trimesečju lanskega leta znotraj javnega zdravstva v Sloveniji prejemalo skoraj 24.000 ljudi. V Pomurju, ki je izstopalo po večji porabi zdravil v primerjavi z drugimi regijami, so tamkajšnji strokovnjaki v sodelovanju z zdravstveno blagajno že pred časom začeli ukrepati. »Preverjali smo, katera od zdravil bolnik res potrebuje, katera pa bi lahko ukinili oziroma zmanjšali odmerke,« je povedala koordinatorica slovenskih farmacevtov svetovalcev Premuš-Marušičeva, ki dela v murskosoboški splošni bolnišnici.

Spremembe v režimu jemanja zdravil so uvajali postopoma, tudi zato, da bi lahko spremljali morebitne učinke odtegnitve in pravočasno ukrepali. Poleg interakcij med mnogimi zdravili so opazili tudi, da pri starejših s številnimi boleznimi in številnimi zdravili nekatera od njih niso tako učinkovita, kot bi morala biti, nekatera pa učinkujejo močneje od predvidevanj in bi jih moral zato bolnik prejemati v manjših odmerkih. Pa tudi, da bi morali v zdravstvu večkrat preveriti, ali posameznik res še vedno potrebuje ista zdravila, je pojasnila Premuš-Marušičeva. Ni na primer smiselno, da še vedno prejema zdravila za osteoporozo, ki mu morda povzročajo težave, če je tako oslabel, da ne more več iz postelje.

Večja vloga farmacevtov in konec nagrad za zvestobo

Pomurski pristop, pri katerem so začeli farmacevti tesneje sodelovati z družinskimi zdravniki, postaja vzor za vse slovensko zdravstvo. Novosti, ki se obetajo pri zakonodaji in financiranju, ciljajo ravno na bolj pazljivo predpisovanje in jemanje zdravil. Nova lekarniška zakonodaja, ki jo je vlada minuli teden poslala v državni zbor, delo kliničnega farmacevta uvaja kot obvezo v bolnišnicah. Ali so te strokovnjake, ki skrbijo za bolj premišljeno predpisovanje zdravil, zaposlili in vključili v odločanje o bolnikovem zdravljenju, je bilo doslej odvisno od vodstev bolnišnic oziroma njihovih oddelkov. Predlog prinaša tudi prepoved spodbujanja bolnikov k čezmernemu nakupovanju zdravil brez recepta in različnih izdelkov za ohranitev zdravja. Če bo omejitev sprejeta, kot so jo zastavili, lekarne po novem ne bodo več smele ponujati popustov na račun pretekle izdaje zdravil na recept ali nakupov drugih zdravil.

Hkrati je že letošnji splošni dogovor, ki razdeljuje denar za zdravstvo, predvidel širitev farmakoterapijskih pregledov po vzoru pomurskega primera. Tudi nekateri zdravstveni domovi iz drugih regij bodo za svoje bolnike organizirali ambulante farmacevtskega svetovalca vsaj enkrat na teden (oziroma v nekaterih primerih enkrat na dva tedna). Bolniki za farmakoterapijski pregled ne bodo potrebovali napotnice, pojasnjujejo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). V bližnjo ambulanto farmacevtskega svetovalca jih bo usmeril osebni zdravnik.

Alenka Premuš Marušič je napovedanih sprememb vesela, opozarja pa, da med sabo še niso povsem usklajene. Tudi nova lekarniška zakonodaja bi morala podrobneje urediti položaj farmacevtov svetovalcev v zdravstvenih domovih in bolnišnicah, ne le v zunanjih lekarnah, je opozorila. »Omogočiti bi morali zaposlovanje teh strokovnjakov v zdravstvenih domovih in olajšati sodelovanje zdravstvenih domov z bolnišničnimi farmacevti.«