Ljubljana je edinstveno mesto. Na dobrih sto metrov dolgi Windischerjevi ulici, eni najbolj zastraženih ulic z diplomatskimi predstavništvi pri nas, sta namreč drug poleg drugega veleposlaništvi ZDA in Rusije. Ulica, kjer domujeta predstavništvi glavnih protagonistov ukrajinskega konflikta, je bila dobre tri ure pred Putinovih prihodom v Slovenijo prizorišče trka ideologij in različnih tolmačenj najbolj krvavega konflikta na evropskih tleh po vojnah na območju nekdanje Jugoslavije.

Sergij Pahomenko je z ženo Natalijo na močnem opoldanskem soncu v rokah držal plakate, ki so Vladimirja Putina uprizarjali kot fašista in terorista. V Slovenijo je pripotoval na povabilo ukrajinske nevladne organizacije Rokavička, da je na ukrajinskem veleposlaništvu predaval o razmerah v vzhodni Ukrajini, o razlogih za konflikt in vplivih ruske propagande na prebivalstvo vzhodne Ukrajine.

Obisk zakoncev iz Marijopola, največjega mesta tik ob frontni črti, je sovpadal s Putinovim obiskom in odločila sta se, da se pridružita demonstracijam. »Že dve leti je Marijopol na frontni črti, ki je dvajset kilometrov vzhodno od mesta. Vsak dan imamo vsaj 50 topniških napadov. Velika sreča je, da je Marijopolu uspelo ostati pod nadzorom ukrajinskih sil in je sedaj ruskim silam težko vstopiti na to območje,« je pripovedoval.

»Vojaška rešitev konflikta ne obstaja«

Tako kot preostalih 30 ukrajinskih protestnikov, ki so vihrali z ukrajinsko in evropsko zastavo, je tudi on za Rusijo in njenega predsednika premogel zvrhano mero žgočih besed. »Rusija prinaša vojno, laži in smrt. Rusi pri nas niso več dobrodošli,« je dejal in razlagal, da so se pred začetkom spopadov začele širiti govorice, da rusko prebivalstvo v Marijopolu doživlja represijo ukrajinskih oblasti, kar po njegovi oceni ni držalo.

»Ne obstaja vojaška rešitev konflikta,« Pahomenko odgovarja na vprašanje, ali je mogoče konflikt v Ukrajini ustaviti brez Rusije in Vladimirja Putina. »Ukrajinske sile niso tako močne kot ruske. Evropejce pozivamo, naj solidarno v skladu z našimi skupnimi vrednotami podprejo Ukrajince. Vrednote nas namreč povezujejo. Če bi se sankcije proti Rusiji nadaljevale, bi to pomagalo zajeziti Rusijo,« je menil.

Andrija Hevka, eden od soustanoviteljev ukrajinskega društva Ljubljana Kijev, je ocenjeval, da se je Slovenija s Putinovim obiskom znašla v zelo nehvaležnem položaju. »Smilite se nam, da ste padli na to raven. Po eni strani podpirate Ukrajino, a hkrati sprejemate Putina. Eno mislite in drugo delate. Slovenci se morate odločiti, kaj želite. Ali ste v Evropi ali pa greste v ruski mir, v Azijo, kjer nikoli niste bili in nikoli ne boste,« je dejal in pristavil, naj Slovenija ne zanemarja svojih zaveznikov.

Protiprotest v podporu Putinu

Miren protest Ukrajincev so na drugi strani Windischerjeve ulice, nasproti ameriškega veleposlaništva, preglasili vzkliki »Rusija, Rusija, Rusija«. Skupini desetih protestnikov iz puntarskega tabora, TRS in Socialistične partije Slovenije je policija preprečila dostop do diplomatske ulice. Oboroženi z zastavo vzhodnega dela Ukrajine, plakatom s podporo Putinu in Titu ter zvočnikom za prebiranje svojega manifesta so obstali onstran ameriškega veleposlaništva.

Tako kot so protiruski protestniki Putina opisovali kot fašista, so enak opis za ukrajinske oblasti uporabljali Putinovi zagovorniki. »Oblast, ki jo imajo v Kijevu, je izrazito fašistična, so neonacisti in ne morejo govoriti, koga naj Slovenija vabi v goste in koga ne,« je dejal Žiga Pavšič. Putina so prišli med drugim podpret tudi zato, ker je Rusija edina, ki se zoperstavlja razraščanju fašizma in neonacizma v Evropi, je pristavil. »Zato so kaznovani iz vseh strani. Zakaj so dobili gospodarske sankcije? Ker so zaščitili Ruse na vzhodu Ukrajine, ko so ljudi pobijali, ker so bili ruske narodnosti. Nekdo jih je moral zaščititi. Poleg tega je bil Krim vedno ruski, vedno!«

Po prebiranju svoje izjave, v kateri so ocenili, da se nacizem po načrtu Zahoda ponovno dviguje, Ukrajina pa je najboljši primer, kaj se zgodi, če nacizem dobi moč, se je tabor Putinovih podpornikov kmalu razšel. Po dobri uri so to storili tudi na drugi strani Windischerjeve ulice. Najbolj varovana diplomatska ulica je ponovno zaživela v miru. A vojna v Ukrajini se nadaljuje.