V Javnem zavodu Šport Ljubljana, ki upravlja Center Stožice, so zagotovili, da se okolico centra kosi vsake tri do štiri tedne. »Po ogledu okolice smo med borovci našli manjši grm dresnika, ki smo ga že odstranili. Je pa dresnik zelo razraščen ob njivi, ki ni v našem upravljanju, temveč v zasebni lasti, zato tja ne moremo posegati,« so odgovorili na opazke našega bralca. Tudi v Javnem podjetju Snaga so vehementno zatrdili, da parcele ob vhodih v podzemno garažo, ki jih upravljajo, redno vzdržujejo in so sveže pokošene.

Na občini o manjšem grmu, mi naleteli na plantažo

Toda ko smo prihodnji dan pobarali našega zvestega bralca, ali je jutranja rekreacija prijetnejša, odkar so v Mestni občini Ljubljana odstranili to nebodijetreba rastlino, je začudeno odkimal in povedal, da je azijska invazivka še vedno tam, kjer je bila včeraj. Odpravili smo se na ogled in resnično naleteli na plantažo dresnika, zato smo fotografije poslali mestni občini in zahtevali pojasnila. Po dveh dnevih preverjanja so nam odgovorili, da je fotografirani japonski dresnik resda na njihovih površinah, toda ker ne gre za površine, ki so opredeljene kot javne, košenje teh ne sodi med prioritete. »Bomo pa vsekakor ukrepali,« je zatrdila Sania Huskić Hočevar iz mestne občine.

Zakaj so v prvem odgovoru zatrdili, da so dresnik odstranili, nam ni uspelo izvedeti. Smo se pa pozanimali tudi glede bližnje njive v zasebni lasti, ki so jo omenili v Javnem zavodu Šport Ljubljana in na kateri naj bi bil dresnik zelo razraščen. Upravo Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin smo povprašali, ali obstaja zakonski akt, ki bi lastnikom zemljišč nalagal, da morajo odstranjevati invazivne rastline, in ali se lahko rastlino morebiti odstrani na lastnikove stroške v primeru, da tega noče storiti sam.

»Trenutno so samo za ambrozijo predpisani obvezni ukrepi zatiranja, preostale invazivne rastline, vključno z japonskim dresnikom, pa niso regulirane. Vendar ministrstvo za okolje in prostor pripravlja novo zakonodajo, ki bo širše urejala področje invazivnih tujerodnih rastlinskih in živalskih vrst,« je pojasnil Matjaž Emeršič iz uprave za varno hrano.