Večkrat nagrajena občina Šentrupert je včeraj doživela neljub obisk. Malo pred šesto uro zjutraj so na njena vrata in še na vrata devetih poslovnih in stanovanjskih prostorov, med drugim na sedežu javnega podjetja Energetika Šentrupert ter po neuradnih informacijah tudi na domu župana Ruperta Goleta, potrkali kriminalisti. Po podatkih policijske uprave (PU) Novo mesto je v hišnih preiskavah sodelovalo trideset kriminalistov in policistov, pridržali pa za zdaj niso nikogar.

Sredi včerajšnjega dopoldneva so bila vrata občinske stavbe zaklenjena. Razen tega prav nič ni kazalo na to, da za vrati poteka kriminalistična preiskava. »Pripeljali so se malo po pol šesti uri zjutraj. Policistki sta stopili pred vrata, preostali so bili v civilu. Nič nismo videli, da bi kaj nosili ven. Zagotovo pa je župan še notri, saj je tukaj njegov avtomobil,« smo izvedeli v bližnjem gostinskem lokalu.

Kot je dejala Alenka Drenik, tiskovna predstavnica novomeške PU, so policisti zbirali obvestila in dokaze v zvezi s sumi storitev kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja in pravic, oškodovanja javnih sredstev, goljufije v škodo Evropske unije, zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti ter ponareditve ali uničenja poslovnih listin. Predkazenski postopek so pričeli že v letu 2015, pri izvajanju ukrepov pa jih vodi novomeško okrožno državno tožilstvo.

Preiskujejo projekt lesnopredelovalnega centra

Goletov telefon je včeraj zvonil v prazno, je pa sredi dneva poslal sporočilo za javnost, v katerem je zapisal le, da so kriminalisti zasegli dokumentacijo, vezano na gradnjo lesnopredelovalnega centra (LPC) Puščava. Nosilec projekta LPC je podjetje Ahouse, ki je od občine pridobilo stavbno pravico. Da v Šentrupertu občani niso več tako zadovoljni z županom in občino kot prva leta, se je najbolj očitno pokazalo aprila lani, ko so odstopili trije občinski svetniki, med njimi tudi Alojzij Gregorčič. Kot pravi, je bil povod zaprtje železniškega prehoda v Slovenski vasi, glavni razlog za odstop vseh treh pa ta, »da je župan začel svetnikom prikrivati dejansko finančno stanje občine«.

Veliko nezadovoljstva je bilo tudi zaradi občinskega podjetja Energetika Šentrupert, ki je bilo soustanovitelj zasebnega podjetja Ahouse. To je nato postalo večinski lastnik nastajajočega lesnopredelovalnega centra. Gre za večmilijonski projekt. Samo prva faza, postavitev žage in sušilnice, ki naj bi bila končana junija lani, je bila vredna pet milijonov evrov, od tega so imeli zagotovljenih okrog dva milijona evropskih in državnih sredstev. Iz javno dostopnih podatkov je razvidno, da je podjetje Ahouse od maja letos v stečaju. Lansko leto je končalo s 633.000 evrov izgube.

Želeli prodati Energetiko, a si nato premislili

Podjetje Energetika Šentrupert je bilo ustanovljeno leta 2012 z namenom, da bi izvedlo z evropskimi sredstvi podprt projekt kotlarne in kogeneracije na Dobu, kar je tudi storilo, hkrati pa omogočilo odkup lesne biomase od lokalnega prebivalstva. Lani je občina predlagala, da bi podjetje, za katero bi glede na cenitve iztržila med 600.000 in 790.000 evrov, prodali. Sredstva naj bi vložili v pokrivanje minulih obveznosti in druge investicijske projekte. Podjetja, ki je lani poslovalo z dobičkom, nato vendarle niso prodali. Sta pa aprila lani odstopila dva nadzornika.

Številne očitke je župan slišal tudi na zboru krajanov aprila letos, med drugim tudi o prepogostem vpletanju njegovega arhitekturnega biroja Esplanada v občinske projekte, kot mu je očitala civilna iniciativa.